VIDEO: Tygřice Tanja je počtvrté mámou, tři mláďata lidem ukáže v srpnu

  13:30
Tygřice Tanja přivedla ve zlínské zoo po dvou letech na svět další mláďata. Tentokrát jsou tři, otcem je samec Boatsman, kterého zoo získala v prosinci z Estonska. Návštěvníci by mohli tygříky poprvé vidět ve venkovním výběhu koncem prázdnin.

Čtrnáctiletá tygřice Tanja porodila tři mláďata v pondělí krátce po půlnoci. Chovatelé je díky kamerovému systému umístěnému v porodním boxu mohou sledovat skutečně od prvních okamžiků života. A podle prvních pozorování jsou mláďata vitální a aktivní, samice Tanja je pravidelně kojí.

Samice tygra ussurijského bývá březí asi sto dnů. Mláďata jsou po porodu slepá, minimálně se pohybují a jsou zcela odkázána na péči samice. První týdny svého života stráví v porodním boxu v chovatelském zázemí expozice.

„Ještě chvíli potrvá, než budeme znát jejich pohlaví. V žádném případě nebudeme Tanju rušit. Tygřice bude vycházet ven jen sporadicky. Věříme však, že se opět projeví jako velmi pečlivá matka a v druhé polovině srpna se společně s mláďaty poprvé představí ve venkovním výběhu,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Tygři ussurijští se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 1968. V osmdesátých letech se podařilo odchovat osm mláďat, novodobá historie chovu se začala psát v roce 2004 právě s příchodem samice Tanji z ruské Zoo Čeljabinsk.

S prvním partnerem Timurem se jí mláďata zplodit nepodařilo. V roce 2009 se jí ale narodila tři tygřata, jejichž otcem byl zapůjčený samec Xeron.

Dalším partnerem Tanji byl od roku 2012 do roku 2017 samec Joseph z německé Zoo Eberswalde. Jejich první dvě mláďata se narodila v září 2012, další tři pak na podzim roku 2015. Zvláštností bylo, že zoo nemusela držet malé tygříky oddělené od dospělého samce, který byl velmi klidný a mláďata neohrožoval.

V rámci zachování nepříbuznosti v evropských chovech a po dohodě s koordinátorem chovu tygrů samec Joseph zamířil v květnu 2017 do jihokorejské Zoo Soul k posílení chovu tygrů ussurijských v asijské oblasti.

V prosince 2018 na doporučení koordinátora do zlínské zoo zamířil samec Boatsman z estonské Zoo Talin, kterému je nyní osm let. S Tanjou se poprvé setkal letos v únoru. A jak chovatelé doufali, bylo toto setkání úspěšné.

„Do našeho nového tygřího páru jsme vkládali velké naděje. Navíc jsme byli opravdu poctěni tím, že vedení Evropského záchranného programu pro tygry ussurijské nám projevilo skutečně velkou důvěru a umožnilo spojení dvou geneticky nejcennějších zvířat v evropskému chovu právě ve zlínské zoo. Prarodiče samce i samice pocházejí z volné přírody, jejich mláďata tak znamenají mimořádný přínos pro evropský chov tygrů ussurijských,“ poznamenal Horský.

O radostné události letěla zpráva i do Zoo Talin. „Kolegové z Talinu jsou společně s námi nadšeni a k narození tygříků nám blahopřáli,“ doplnil ředitel.

Autor: