Lvice Bona prohrála boj o život, trpící zvíře musela zlínská zoo utratit

  12:26
Zlínská zoo se ponořila do smutku. Samice lva konžského nepřekonala vážné zdravotní potíže a je po smrti. Bona se několik týdnů potýkala s vážným zraněním zad a přes pokusy o její záchranu se její stav výrazně zhoršil. Zoo ji nechala utratit.

Desetiletá lvice Bona pobývala ve zlínské zoo od roku 2013. | foto: archiv Zoo Zlín

Ke zranění jednoho z oblíbených lvů došlo zhruba v polovině září. Bona si po prudkém pohybu způsobila totální ochrnutí zadních končetin a pánve.

„Lvice byla umístěna do teplého prostředí v zázemí. Náš veterinární lékař ji každý den aplikoval léčiva proti bolesti, otoku a na podporu regenerace nervové tkáně. Následně také provedl důkladné rentgenové vyšetření páteře,“ informovala zahrada na sociální síti.

Možných příčin tak vážného zranění mohlo být hned několik. Podle vyjádření zoo se mohlo se jednat o vyhřeznutí ploténky, krvácení míchy, infarkt míchy, dekompenzaci nějakého nádoru nebo aortální tromboembolii.

„Ochrnutí zadních končetin nezpůsobovalo jen neschopnost chůze, kvůli neurologické poruše měla lvice také problémy s močením a kálením,“ uvedla zoo s tím, že po vyhodnocení celé situace a léčbě se jako nejpravděpodobnější příčina zranění jevilo přerušení míchy v důsledku vyhřeznutí ploténky.

Pracovníci zoo celou situaci průběžně konzultovali se specialistou neurologem Alešem Tomkem z Veterinární kliniky Jaggy Brno.

„S panem doktorem Tomkem jsme neustále probírali případná možná další vyšetření včetně chirurgického zákroku na páteři. Kromě toho, že je tento zákrok u velkých šelem nesmírně obtížný, je zde velmi vysoká pravděpodobnost recidivy a závažných pooperačních komplikací, které by vedly k dalšímu utrpení zvířete,“ řekl ředitel zoo Roman Horský.

Stav lvice Bony se však začal velmi zhoršovat. „Na zadních nohách lvice se objevily otlaky a nekróza kůže. O její život jsme všichni skutečně bojovali, nyní ale bylo evidentní, že lvice už začíná trpět. Proto jsme přistoupili k eutanazii,“ vysvětlil Horský.

Bona oslavila na začátku září své desáté narozeniny. Ve zlínské zoo se objevila spolu se svou sestrou Lisou v roce 2013, kdy je do Zlína přivezli z portugalské zoo Lisabon. Skupinu lvů pak doplnil samec Abamboo, který se narodil ve švýcarské Basileji.

Autor: