Neposedné slůně, jaguáři v bazénu a okružní jízdy nabízí zlínská zoo

  10:06
Ve zlínské zoo nedávno oslavili první narozeniny slůněte Zyqarriho, které bude bezpochyby největším tahákem letošní návštěvnické sezony. Konkurovat mu však bude řada dalších novinek, včetně nového páru jaguárů.

Slůně Zyqarri oslavilo 1. narozeniny. | foto: Zoo Zlín Lešná

Zyqarri je divoký, hravý a všechno ho zajímá. Ve výběhu probádal už úplně všechno. Až zlínská zoo na konci léta dokončí chovatelské zázemí v nově vznikající části Karibuni, může začít zkoumat nanovo. A čeká ho i další překvapení.

„Nový sloninec bude na konci srpna či v září a do konce roku pak chceme přivézt sloního samce,“ prozradil ředitel zahrady Roman Horský. Zatímco Zyqarri, vůbec první odchované mládě svého druhu v republice, přišel na svět po umělém oplodnění, další slůňata už by mohla být počata přirozenou cestou.

Sloní sameček, odchovaný ve zlínské zoo jako první mládě slona afrického v tuzemsku, dostal jméno Zyqarri (prosince 2021).

V Karibuni bude mít stádo dostatek prostoru k rozrůstání – a nejen sloni. Už nyní se pracuje na projektové dokumentaci pro druhou část, kde vznikne infrastruktura pro návštěvníky, dva kempy s možností nocování a také zázemí pro velké africké savce – žirafy, nosorožce a lvy. „Lvi tam budou mít k dispozici čtyřikrát větší zázemí, než mají v současnosti,“ podotkl Horský.

To je ale teprve budoucnost, která se letošní sezony ještě nedotkne. Naopak nová expozice jaguárů už je současnost. Vznikla ve svahu pod tropickou halou a otevřená je teprve krátce. Jaguáří pár už si ale zvykl na nové prostředí a návštěvníkům se předvádí jak ve výběhu, tak v proskleném bazénu. Jaguár sice je kočkovitá šelma, vodu má však rád.

Novinkou jsou také mláďata, která pozorní návštěvníci najdou napříč celou zahradou. Přehlédnout se nedají třeba u klokanů, lemurů nebo kapybar.

„Také aligátory už jsme přestěhovali do letního výběhu,“ připomněla vedoucí oddělení marketingu zahrady Romana Mikešová. Mimo teplé měsíce jsou v chovatelském zázemí, na léto se stěhují do bazénu před zámkem. Mají v něm dřevěné ostrůvky, na nich se vyhřívají.

Vláček obkrouží celý areál

Další zásadní změnou, která je spojená s letošní sezonou, je nová trasa vláčku. Ten nově obkrouží celou zahradu s několika zastávkami. Jízdenka umožňuje nastupovat a vystupovat na kterékoli z nich. „Hodně to uvítali lidé v seniorském věku, pro které bylo obtížné obejít celou zahradu pěšky,“ všimla si Mikešová.

Hlavní nástupní stanice je v dolní části zahrady, u hřiště a restaurací. Nahoru pak vláček jede přes Jaguár trek a pokračuje kolem tropické haly, zámku a dál k pavilonu slonů.

Vstupné do zoo je letos dražší o desetikorunu, stále jsou však k dispozici zvýhodněné online vstupenky a také roční předplatné. To má mnoho podob, je pro jednotlivce, rodiny, ale třeba také pro prarodiče s vnoučaty, kteří mohou vzít až čtyři děti.

I když zahrada připravila několik novinek, největším tahákem sezony bezpochyby zůstává malé slůně, které se narodilo loni 6. června. Chovatelé s ním oslavili už půlroční výročí, kdy mu připravili dort z ovoce a zeleniny. Sloní batole tehdy sice okamžik váhalo a počkalo, co si s hromadou dobrot počne máma a ostatní slonice, vzápětí už ale hodovalo s nimi. Při této příležitosti také dostalo své jméno, které v překladu znamená Anděl.

Dnes je o dalších šest měsíců starší. „Roste z něj skutečná sloní osobnost. Stádo funguje výborně, Kali je vzorná matka, Zola se do péče o mládě zapojovala od začátku,“ popsala chování stáda Mikešová. Třetí slonice Ula byla zpočátku obezřetná, nakonec však mládě dokázalo navázat kontakt i s ní.

Zyqarri se narodil jako druhé mládě ve stádu, to první se však nepodařilo odchovat.