Záchrana pro lvy odebrané soukromníkům. Zoo pro ně otevře chovné centrum

  14:42,  aktualizováno  14:42
Na konci června otevře zlínská zoologická zahrada nové záchranné a chovné centrum pro lvy. Zabere půl hektaru ve venkovní expozici Karibuni a určené bude pro zvířata, která stát odebere soukromým chovatelům kvůli nevhodným podmínkám nebo ilegálnímu chovu. Půjde o první centrum svého druhu v Česku.

Vizualizace záchranného a chovného centra pro lvy ve zlínské zoo (duben 2025) | foto: Zoo Zlín.MAFRA

„Jeho kapacita bude činit zhruba deset lvů a přesuneme sem z původní expozice také naše lvy konžské, tedy samce, samici a tři mláďata narozená na konci loňského října,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

Zoologické zahrady v Česku chovají 68 lvů a u soukromníků je jich oficiálně 131, celkový počet však může být výrazně vyšší, protože někteří jsou chováni nelegálně. Stát proto oslovil zahrady, zda by mohly pomoci.

„Chceme těmto zvířatům zajistit důstojný život a postarat se o ně,“ podotkl Horský s tím, že budou oddělení od stávajících zlínských lvů. Nebudou určeni k chovu a nebudou se rozmnožovat.

Překvapení a radost. Ve zlínské zoo přišla na svět první lvíčata v historii

„Skupiny budeme tvořit až podle toho, jací lvi k nám přijdou, jakou zkušenost s nimi budeme mít a jak se k sobě budou chovat. U mladších to bude snazší, stejně jako u dospělých samic. Naopak samce spojovat nebudeme,“ popsal ředitel. „Určitě je ale nechceme chovat po jednom, neměli by nejlepší život.“

Souběžně zoo postaví novou přístupovou cestu, a kompletní první část Karibuni tak bude přístupná návštěvníkům. „Budou moci procházet kolem celého rozlehlého travnatého výběhu slonů afrických, dostanou se i k menšímu výběhu blízko nového pavilonu slonů a pěší trasa dále povede k novému centru lvů, odkud se vrátí zpátky do areálu zoo,“ řekla vedoucí oddělení marketingu zoo Romana Mikešová.

Stanice vyjde na 100 milionů korun

Záchranné a chovné centrum pro lvy vyjde na 100 milionů korun, o financování se podělí město Zlín, Zlínský kraj, ministerstvo životního prostředí a samotná zoologická zahrada. Pomáhají také lidé zakoupením sponzorských cihliček a poukazů, přispěli tak částkou 2,5 milionu korun.

Zoo již tento týden otevřela novou expozici Gibonika v asijské části poblíž japonské zahrady Mu-Shin, kde našli svůj domov pro návštěvníky atraktivní giboni. Vznikla tam i relaxační zóna.

Impozantní pavilon Nusantara ve zlínské zoo umožní vidět tapíry i v zimě

Ve stejné části areálu se na podzim začne budovat nový komplex expozic nazvaný Nusantara, hotový bude příští rok. Určený bude tapírům, kteří dříve sdíleli vnitřní ubikaci spolu s gibony, zoborožcům, asijským plazům a dikobrazům.

„Vizuální stránka Nusantary se ponese v duchu indonéské architektury,“ poznamenala Mikešová.

Na podzim odstartuje rovněž výstavba komplexu Vombati. Půjde o součást proměny stávající průchozí expozice pro klokany a emu. „Po úpravách zde vznikne nové chovatelské zázemí pro klokany a vombaty,“ zmínil Horský. Navážou na to dva venkovní výběhy pro vombaty, kolem nichž povede prohlídková trasa. Lidé se sem poprvé dostanou v hlavní sezoně 2026.

Chtěl bych se vrátit ke gorilám, třeba to ještě stihnu, říká šéf zlínské zoo

Okapi, což jsou nejbližší příbuzní žiraf, pak najdou nový domov v africké oblasti v bývalém pavilonu slonů. Ten nyní obývají tapíři, kteří se přesunou do Nusantary.

„Pokud půjde vše podle předpokladů, na první návštěvu pavilonu okapi pozveme návštěvníky v roce 2027,“ naznačil Horský. Zoologická zahrada chystá i indické bistro v asijské části, v prostoru bývalé „tygří pasti“, přístupné bude příští rok.

Letošní novinkou je proměna interiéru Zátoky rejnoků, která patří mezi nejvyhledávanější místa v areálu. Na místě přibylo dřevěné molo, sítě, dekorace nebo tři obří válce upozorňující na současné znečistění světových moří a oceánů plastovými odpady.

Giboni na dosah ruky. Do nové prostornější expozice se narodilo třetí mládě

Zoo již v únoru přidala dvě automatické pokladny u hlavního vstupu. „Setkaly se s velkým ohlasem u návštěvníků, v březnu se přes ně prodalo 15 procent z celkového počtu vstupenek,“ upozornila Mikešová.

Od června se v nich, na klasické pokladně, na webu či v dalších dvou samostatných pokladnách umístěných v dětském koutku a u pavilonu tapírů budou prodávat jízdenky na vláček v zoo. Končí tak placení po nástupu u řidiče. Ten bude mít nyní čtečku, kterou zkontroluje platnost jízdenek přes QR kód.

„Zrychlí se tím obslužnost a vláček by mohl jezdit častěji než nyní,“ dodal Horský.

17. července 2024

Autor: