Jaguáří samice Yuna má znovu parťáka, zlínská zoo získala statného Akaba

  19:04
Zlínská zoologická zahrada v Lešné získala samce jaguára amerického. Má devatenáct měsíců a jmenuje se Akabo. V překladu to znamená tma a jméno tak přesně vystihuje podobu zvířete. Akabo je opravdu černý jako tma. Návštěvníci tak budou moci téměř po roce znovu pozorovat jaguáří pár.

Jaguářího samce přivezli do zlínské zahrady z francouzské zoo Parrot World (listopad 2023) | foto: archiv zoo Zlín Lešná

Samce převezli do Zlína 17. listopadu z francouzské zoo Parrot World. Tady se loni začátkem dubna narodil jako jedno ze dvou mláďat a po matce Emmě získal melanistickou, tedy černě zbarvenou srst, jeho bratr Balaam zase po otci zdědil klasické zlatohnědé zbarvení.

„Máme velkou radost, že po dohodě s koordinátorem chovu jaguárů byl pro zlínskou zoo vybrán právě Akabo, tedy černý jaguár. Je to krásný, velmi statný samec, váží pětaosmdesát kilogramů,“ uvedla hlavní zooložka zahrady Markéta Horská.

Trasu dlouhou 1 300 kilometrů řidiči zvládli za patnáct hodin. Zvíře cestovalo v bezpečnostní bedně a s ní jej také přenesli přímo k ubikaci. Dostat jej z bedny problém nebyl. „Po otevření vstupu netrvalo ani pět minut a Akabo z ní vyšel do svého nového domova. Okamžitě začal procházet celou ubikaci, očichal snad každé místo,“ popsala Horská.

Jak dále uvedla, podle pozorování chovatelů a záznamů z kamerového systému vše nasvědčuje tomu, že převoz i aklimatizaci na nové prostory jaguár zvládl skvěle. „Přijímá potravu, v sobotu s chutí spořádal celého králíka, pije, vyměšuje, zkrátka vše potvrzuje, že Akabo je v naprostém pořádku. To je nyní pro nás ta nejdůležitější zpráva,“ zdůraznila.

Následující dny Akabo stráví ve vnitřní expozici Jaguar Treku. Dostane dostatek času a klidu, aby si zvykl na nový prostor a na přechod mezi jednotlivými vnitřními ubikacemi. Teprve poté mu nabídnou i venkovní výběh.

Jaguáři jsou zpět, zoo Zlín jim připravila největší zázemí v Evropě

Samici Yunu mu představí teprve poté, co si na nové prostředí dokonale zvykne. „Již nyní na něj Yuna reaguje moc pěkně, snaží se navázat přes pletivo kontakt. Uvidíme, jak vše půjde. Třeba nebude dlouho trvat a budeme moci návštěvníkům představit náš nový jaguáří pár,“ dodala Horská.

Akabo je v pořadí druhý samec, který bude obývat téměř novou expozici Jaguar Trek. Původně s Yunou tvořil pár samec Danny, který ale loni v prosinci náhle uhynul na zauzlení střev.

Jaguar Trek, který je rozlohou dva tisíce metrů čtverečních největším zázemím pro chov jaguárů v Evropě, zahrada otevřela loni v květnu a okamžitě se stal jedním z největších návštěvnických taháků. Chov jaguárů se tím do zlínské zoo vrátil po dvacetileté pauze.

12. května 2022