Ve Vlčnově roste počet nakažených koronavirem, už jich je dvacítka

  11:36,  aktualizováno  15:59
Celkem 42 lidí s onemocněním covid-19 evidují krajští hygienici na Uherskohradišťsku. Oproti včerejším počtům jich přibylo 13. Z toho celkem jednadvacet nemocných je aktuálně ve Vlčnově. Obec uzavřela koupaliště a zrušila víkendové hody.

V pátek večer bylo v obci osm nemocných. „To jsou lidé, kteří nebyli z jedné rodiny. Zůstali doma v karanténě, proto se dá očekávat, že se nemoc projeví i u jejich blízkých,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Předpokládá se tedy, že celkem bude v obci 3 až 4 násobek z pátečního počtu nemocných. Nárůst, který hygienici zatím pozorují, tomu odpovídá.

„Všechny osoby, u kterých je onemocnění covid-19 prokázáno se znají a jsou v užším kontaktu,“ potvrdila mluvčí hygieny Vendula Ševčíková.

Zdroj nákazy však zatím jednoznačně neznají.

„Pozitivní je, že mají všichni velmi lehký průběh nebo jsou bez příznaků. Teď jde o to, aby se nákaza nerozjela příliš,“ dodal Čunek. Odborníci stále trasují další kontakty.

Hygienici v současnosti neuvažují o uvalení karantény na celou obec a zatím nehrozí ani zpřísnění bezpečnostních opatření v rámci kraje.

V preventivní karanténě je i starosta obce Jiří Matušík. „Můj syn je jedním ze skupiny mladých lidí, kteří seděli u jednoho stolu v restauraci. V neděli testy potvrdily, že je pozitivní, proto jsem zůstal doma také,“ sdělil Matušík.

Kvůli nařízení hygieny obec zrušila hodové slavnosti spojené se zpíváním ve vlčnovských búdách nebo hodovou zábavou, které se měly uskutečnit o nastávajícím víkendu.

„Hygienické podmínky nám sice dovolují pořádat venkovní akce do 500 lidí, ale museli bychom při nich dodržet nařízení, což znamená rozestupy metr a půl a roušky. To je nereálné,“ řekla místostarostka Vlčnova Marta Mošťková.

Obchody nebo pošta v obci zůstávají otevřené, pouze zákazníci musejí dodržovat hygienická opatření. Podle starosty obyvatelé používají roušky a dbají na zvýšenou desinfekci.

Jednu hospodu ve Vlčnově provozovatel preventivně uzavřel, protože testy potvrdily covid-19 u brigádnice. Zavřená je vinárna, kde se nakažení mohli také pohybovat a pro návštěvy je nepřístupné také místní charitní zařízení.

Hygienici neupřesnili zdroj nákazy ve Vlčnově. Dříve pouze sdělili, že nemá souvislost s desítkou nakažených zaměstnanců Uherskohradišťské nemocnice. Tam stále leží čtyři pacienti s covid-19, žádný v posledním týdnu nepřibyl.

VIDEO: Zkusili jsme různé testy na koronavirus:

Autoři: ,