Letní filmová škola bude jen pro akreditované, uvnitř s povinnými rouškami

  15:12
Letní filmová škola, která začíná v Uherském Hradišti v pátek 7. srpna, bude letos poznamenaná koronavirovou epidemií. Pořadatelé sestavili detailní plán omezení a bezpečnostních opatření, který předali hygienikům k vyhodnocení.

Letní filmová škola Uherské Hradiště 2018 | foto: Letní filmová škola

„Má smysl pořádat akce pro lidi, nemůžeme se jen uzavřít do sebe. Nechceme ‚filmovku‘ rušit, musíme hledat řešení,“ uvedla ředitelka Letní filmové školy Radana Riastar Korená.

Dnes předala hygienikům podrobný plán, jenž definuje každý prostor a bezpečnostní opatření, která v něm budou po dobu konání akce platit. Hygienici ve čtvrtek 30. července oznámí, zda je dostatečný.

Naprosto zásadní změnou je, že se letos filmová škola zkrátila z obvyklých deseti na šest dnů. A je výhradně pro akreditované. Těch v současnosti evidují zhruba 1 500.

Místní lidé nebo návštěvníci v blízkého okolí si obvykle celotýdenní akreditaci nepořizovali, v rámci filmové školy se vždy část programu nabízela pro širokou veřejnost. To letos neplatí.

I workshopy, besedy nebo koncerty budou jen pro majitele akreditací. Důvodem je omezení počtu návštěvníků, ale také snaha udržet o nich přehled.

„Nabídneme nový druh akreditace, který by zohlednil místní návštěvníky, aby měli možnost dostat se na koncerty a další program,“ potvrdila Korená.

Paradoxně není hlavním problémem Letní filmové školy promítání filmů. Největší z promítacích sálů má totiž kapacitu 400 míst. Dodržet dnes platná omezení, tedy méně než 500 lidí ve vnitřních a do tisíce lidí ve venkovních prostorách, by bylo možné.

Ve vnitřních prostorách, kde bude víc než sto lidí, budou povinné roušky. A všudepřítomná bude také dezinfekce. „Vycházíme z bezpečnostních opatření, která jsou platná v současné době. Ta bychom zvládli,“ ujistila Korená.

Program není tak pestrý jako jiné roky, oželet lidé musejí třeba promítání letního kina na Masarykově náměstí. Celkem je pro filmovou školu vyhrazeno deset míst ve městě, z toho na šesti budou filmové projekce a na čtyřech doprovodný program.

Přehlídku pořádá Asociace českých filmových klubů. Loni nabídla LFŠ dvě stovky celovečerních snímků, většina z nich se také reprízovala. Na přehlídku se tehdy akreditovalo asi 5 400 návštěvníků.

Autoři: ,