iDNES.cz

Stipendia nalákala budoucí lékaře a sestry, Zlínský kraj nabídne další

  12:44
Pro budoucí zdravotní sestry a lékaře je to motivace, pro krajské nemocnice zase personální jistota. Stipendijní program, který v posledních dvou letech nabízel Zlínský kraj, se osvědčil. Od roku 2016 ho využilo 18 budoucích lékařů a 16 zdravotnických pracovníků. Hejtmanství v něm chce pokračovat i následující dva roky.
Ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pro letošek má Zlínský kraj připravených 1,5 milionu korun. Doporučení radních ještě musí schválit zastupitelé. Student lékařských oborů může v programu získat 50 tisíc korun za jeden akademický rok prezenčního studia, celkem tedy 100 tisíc korun za oba roky, kdy má nárok stipendium čerpat.

„Přitom se zavazuje, že pro konkrétní nemocnici bude pracovat do doby absolvování základního kmene specializačního oboru a dále minimálně dva roky,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

Student prezenčních programů VOŠ či VŠ v nelékařských zdravotnických oborech může získat 25 tisíc za předposlední a poslední ročník, celkem tedy 50 tisíc korun. I v těchto oborech musí následně v některé nemocnici v kraji pracovat minimálně tři roky.

V minulosti této možnosti využila hlavně kroměřížská a uherskohradišťská nemocnice. Loni se poprvé připojil Zlín, který může budoucím lékařům nabídnout obory, které jiná zařízení nemají.

Právě nabídka oborů je pro absolventy při rozhodování o pracovním místě důležitá. Podle zkušeností uherskohradišťského ředitele Petra Sládka, který na lékařské fakulty jezdí lákat studenty už delší dobu, hraje roli také prostředí regionu, výše platu, zaměstnanecké benefity nebo renomé nemocnice.

V Hradišti se podařilo díky stipendiím získat devět lékařů a pět zdravotníků. Přišli na pozici lékaře na oddělení ARO, infekční oddělení, nefrologii, internu, chirurgii a ortopedii. Přibyli i všeobecné sestry, psycholog, radiologický asistent a zdravotní laborant.

Autor:
zpět na článek