Slivovice by mohlo být dost. Švestky teď potřebují slunce, hlásí sadaři

  17:36
Loňská švestková sezona se ve Zlínském kraji vůbec nevydařila, letos už je daleko lepší. Nadstandardní je ale pouze ve srovnání s loňskem. Jinak je úroda průměrná, což sadařům vyhovuje, protože žádný extrém není dobrý. V současnosti je ovoce hodně, má dost vláhy, při dozrávání by však potřebovalo sluníčko.

Švestkové sady firmy Rudolf Jelínek ve Vizovicích. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Ovocnář Jiří Karger z Nětčic loni v sadě nesklidil žádné švestky, protože jejich květy na jaře zničily mrazíky. „Neměli jsme ani košíček švestek,“ vybavuje si. „Letos to ale vypadá dobře. Určitě bude z čeho pálit slivovici,“ těší se Karger.

„Když je ovoce málo, tak chybí. Když je ho moc, tak je menší a tolik nevyzraje. Letos je to dobré,“ podotkla ovocnářka Denisa Mezníková ze Semetína.

„Kdyby nebylo na Valašsku z čeho pálit dva roky po sobě, tak by to bylo smutné,“ doplnila.

Letos bylo počasí ke švestkám ohleduplnější než minulý rok. Jarní mrazíky sice přišly, ovšem v dubnu, tedy dříve, než stačily švestky vykvést, takže je nepoškodily. Odnesly to ale meruňky, které letos nejsou prakticky vůbec.

Plusem také bylo, že téměř celý červen propršel, takže deště zažehnaly hrozící sucho, které trvá poslední roky.

„Švestky potřebovaly vlhkost, kterou dostaly. Na dozrávání by zase potřebovaly spíše sucho a slunečné počasí,“ konstatoval Karger. „Taky je vždycky lepší, když ovoce sklízíte za sucha. Je to podobné jako u obilí,“ dodal.

„Když nebude teplo, cukernatost ovoce bude nízká a nebude mít tak dobrou chuť. Spokojíme se také s třetinou červnových srážek,“ naznačil Rostislav Kubáček, který spoluvlastní sady ve Střílkách.

„Švestky zatím všemu špatnému utekly. Hrozí jen nový škůdce, který se jmenuje tmavka. Většina lidí ho nezná. Projevuje se tak, že plody začnou v půlce července modrat a padat. Mnozí si myslí, že to bývá suchem, ale je to tmavka,“ vysvětlil.

Ve srovnání s letoškem měl Kubáček loni úrodu čtvrtinovou. Sezona 2018 byla totiž mimořádná, někteří sadaři hovoří dokonce o padesátileté sklizni. Letošní bude průměrná, což je ale rovněž důvod k radosti.

„Když je ovoce moc, má to vliv i na zdravotní stav stromů a trh je přesycený, takže klesá cena,“ zmínil Kubáček.

Někde ale sadaře počasí přece jen trochu potrápilo. „Tak 20 až 30 procent úrody poničily kroupy. Některé plody popadaly, další jsou nahnilé. Jiné jsou jen mírně poškozené a budou se hodit spíše na jídlo,“ řekl Karger.

Všichni ovocnáři ale vědí, že dokud švestka nekvasí v bečce, na oslavy je čas. Počasí je může ještě pozlobit, nicméně zatím to vypadá dobře. S tím počítají také pálenice, které jsou v kraji dosud většinou zavřené. Otevřou se zřejmě až na přelomu srpna a září.

Švestek je dost, obavy ale trvají

„Poptávku po pálení ještě nemáme, protože nejsou meruňky ani třešně. Pokud jde o švestky, které nás živí, přepokládáme dobrou sezonu a dobrou výtěžnost, což je pro všechny potěšitelné,“ uvedl majitel pálenice v Kroměříži Radomír Kupec.

„Zatím nepálíme, čekáme na objednávky. Každý se ozve, až má kvas hotový. Dříve se lidé objednávali, když kvas zakládali. Očekávám, že začneme pálit na konci prázdnin nebo v září,“ sdělil páleničář z Březůvek Miroslav Mikel.

Slivovice by také neměla zdražovat, protože jí bude dost. Dnes se na černém trhu prodává litr za 300 až 350 korun. Prodejní cenu ovoce určí z velké části až skutečné výnosy, o nichž bude jasněji v srpnu.

Přestože bude z pohledu švestek letošek slušný, sadaři žijí ve stále větší nejistotě kvůli počasí. Letos například přišly jarní teploty už v únoru, kdy se začaly některé ovocné stromy probouzet a byly potom ohroženější, když v dubnu přišly mrazy. Červen byl zase extrémně deštivý.

Autor: