iDNES.cz

Ideální čas na ptačí podívanou, kdo je pozorný, uvidí mnoho druhů

  9:12
Ideální příležitost pozorovat pestrou plejádu různých druhů ptáků mají v těchto dnech lidé ve Zlínském kraji. Na sklonku zimy jsou k tomu ideální podmínky. Velká část opeřenců totiž navštěvuje krmítka a vodní druhy se po nedávných mrazech stáhly do center měst.

Kachnička mandarínská | foto: archiv Jiří Šafránek

„V okamžiku, kdy zamrznou stojaté vodní plochy, se hodně ptáků přemístí na ty tekoucí. Značný počet druhů najdete na Dřevnici nebo Moravě,“ uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku.

Pozorování ptáků na krmítkách i jinde, je v současnosti obrovský fenomén.

Kromě nejčastěji zastoupených kachen divokých a labutí velkých bylo možné na řekách zahlédnout také vzácnější pestrobarevnou kachničku mandarinskou, lysku černou, poláka velkého nebo několik druhů racků. V době, kdy je v horách ještě vše zamrzlé, se do nížin stahuje i tmavohnědý skorec vodní.

Odborníci doporučují, že tyto druhy je možné zvláště v době horšího počasí přikrmovat, lidé by je ale neměli příliš rozmazlovat. 

„Nejvhodnější potravou pro vodní ptáky jsou semena pšenice, loupaný oves nebo kukuřice, slupky jablek a zbytky zeleniny,“ řekl Šafránek. Potravu by lidé měli nechávat spíše na břehu než ji házet do vody.

Během letošních mrazů ptákům pomáhaly příděly na krmítkách. Při letošním lednovém sčítání na nich lidé po celém kraji zaznamenali přes 23 tisíc ptáků za jednu hodinu. 

Stejně jako v minulých letech se suverénně nejčastěji objevovala sýkora koňadra, oproti loňským letům ale přibylo čížků a kosů.

KVÍZ: S ptactvem za okny či nad hlavou. Vyznáte se v opeřencích?

„Zajímavé je, že letos na Valašsku můžeme pozorovat obrovské množství křivek. Tito ptáčci se živí semínky ze šišek, kterých je tu letos velká úroda,“ popsal valašskomeziříčský ornitolog a ochránce přírody Miroslav Dvorský.

Ten naopak postrádá brkoslavy severní, vzácné severské ptáky, kteří byli v našich končinách k vidění v minulých letech.

zpět na článek