Komisaře čeká soud za pomoc zájemcům o řidičák, ze zkoušek byla fraška

  12:36
Dva zkušební komisaři městského úřadu Vsetín, pod jejichž dohledem se ve městě dělaly zkoušky na řidičský průkaz, pojali svůj úkol hodně svérázně. Nechávali studenty bez dozoru, umožnili jim radit si navzájem během testů nebo využít pomoc instruktora z autoškoly. V několika případech dokonce s radou přispěchali osobně.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Za to, že studentům autoškol pomáhali, čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby dva zkušební komisaři. Mužům je 51 a 70 let, činu se opakovaně dopouštěli v letech 2018 a 2019.

„Policie je obvinila z toho, že řádně nedohlíželi na zájemce o řidičský průkaz v době, kdy dělali zkoušky odborné způsobilosti,“ potvrdil policejní komisař Petr Jaroš.

Ani cizinci v jejich skupinách nepřišli zkrátka, radil jim tlumočník. S tím podle policie spolupracoval zejména mladší z dvojice.

„Kriminalisté zdokumentovali, že více než 80 řidičů, kteří u tohoto komisaře vykonávali zkoušky z praktické jízdy, obdrželi řidičská oprávnění v rozporu s podmínkami pro jejich získání,“ doplnil Jaroš. Na zkušební jízdy přitom podle policie stačilo méně než 15 minut.

Podobné důvody k obvinění byly i u sedmdesátiletého komisaře. Také pod jeho vedením žadatelům při zkouškách radili učitelé a dokonce i sám komisař. V některých případech dala skupina hlavy dohromady a odpovědi v testech tak byly kolektivní prací žadatelů.

Nedostatečnou délku praktické zkoušky kriminalisté prokázali u bezmála pětistovky zájemců o řidičák. V jednom případě se student na zkoušku přímo dostavil se svým instruktorem z autoškoly, který mu v průběhu radil. Na úspěšné zvládnutí testů však zřejmě nestačilo ani to a proto nakonec radil komisař osobně.

Studentovi v tomto případě bylo 68 let. „Kriminalisté navíc zjistili, že se u tohoto žadatele vůbec nekonala praktická zkouška. Na naléhání přítomného majitele autoškoly zapsal zkušební komisař do protokolu úspěšné vykonání zkoušky z praktické jízdy pro skupiny A a C, aniž by žadatel vůbec usedl za volant či řídítka,“ popsal Jaroš.

Policie proto v polovině loňského roku obvinila dvojici komisařů i zmíněného majitele autoškoly. Nyní státní zastupitelství dokončilo obžalobu. Komisařům hrozí až pětileté vězení.

Podobný případ se ve Vsetíně řešil na začátku tisícíletí. Tři bývalí policisté, majitel autoškol a vietnamský tlumočník tehdy čelili obžalobě z toho, že vydávali v letech 1997 až 1999 za úplatky řidičské průkazy bez povinných zkoušek a cvičných jízd. V soudním procesu tehdy padly dva nepodmíněné tresty.

Autor: