Zlín kvůli přestupkům omezil pohyb psů, jinde mohou i do zámeckého parku

  8:58
Zlín v některých lokalitách omezuje vyhláškou pohyb lidí venčících psy, jiná města naopak zákazy zrušila. V krajském městě však řeší strážníci mnohem víc konfliktů mezi majiteli psů než jinde a stále je to žhavé téma.

ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Před pár týdny sice zastupitelé Zlína schválili zmírnění vyhlášky upravující pohyb lidí se psy ve městě, část veřejnosti však nadále předpis kritizuje. Největší výhrady mají pejskaři k bodům zapovídajícím pohyb lidí se psy ve dvou velkých parcích v centru města a části Centrálního parku na Jižních Svazích.

„Zakázat vstup by mělo být poslední možností. Mnohdy to komplikuje život lidem žijícím přímo v centru města nebo lidem, kteří sem přijíždějí a musejí se po městě pohybovat,“ poukázala Petra Benešová z iniciativy I pes je město Zlín.

MF DNES oslovila radnice větších měst v kraji, aby zjistila, zdali uplatňují podobné restrikce. Z jejich odpovědí vyplývá, že trend je spíš opačný – města pohyb pejskařů neomezují, případně některé zákazy ruší.

Například ve Valašském Meziříčí letos umožnili vstup pejskařů do zámeckého parku u zámku Kinských, kam dříve lidé se psy nemohli. Radní to zdůvodnili tak, že vyslyšeli prosby veřejnosti.

„Věříme, že majitelé budou ukáznění, jednak co se týče vodění psů na vodítku a jednak s úklidem psích výkalů,“ uvedla místostarostka Zdislava Odstrčilová s tím, že město po čase změnu vyhodnotí. Teprve pak rozhodne, zda budou mít psi vstup do parku umožněn trvale.

Původní zákaz vstupu do parku zrušily i Otrokovice. I z toho důvodu, že nevznikají rozpory mezi pejskaři a dalšími lidmi. „Tento problém tady nevnímáme. Městská policie konflikty tohoto druhu téměř neřeší,“ zmínila mluvčí Otrokovic Romana Pastuszková.

Vstup do parků nezakazují pejskařům ani ve Vsetíně, Kroměříži či Uherském Hradišti. Vyhlášky zde pouze rozlišují místa, kde může být pes puštěn na volno a kde musí být na vodítku.

„Vyloženě zakázaný je pohyb psů jen na dětských hřištích a sportovištích,“ informoval za Uherské Hradiště mluvčí města Jan Pášma. Město má vyčleněno několik ploch, kde mohou lidé svá zvířata vypustit na volno. „Tyto prostory město postupně upravuje, instaluje zde oplocení, doplňuje překážky pro volný výcvik, osazuje mobiliářem,“ popsal Pášma.

Pravdou je, že strážníci ve zmiňovaných městech řeší ročně spíše jednotky konfliktů, v nichž figurují psi. „Nejde o více než deset případů ročně. Jde o napadení člověka psem či o napadení jiného zvířete, třeba dalšího psa,“ vylíčil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Města řeší, že lidé po svých psech neuklízejí

Ve Zlíně je oproti tomu počet těchto případů nepoměrně vyšší. Jen za první polovinu letošního roku tu řešila městská policie více než 50 prohřešků proti vyhlášce. „Je potřeba, aby lidé akceptovali, že platí nějaká pravidla. Občas se setkáváme s jednáním, kdy se lidé odmítají vyhlášce podřídit a staví se do opozice,“ poznamenal zástupce ředitele městské policie Pavel Janík.

Novou vyhlášku Zlín přijal na konci loňského roku. Aktuální úpravou zmenšil zákazovou zónu v Centrálním parku na Jižních Svazích a umožnil vstup do parků lidem s asistenčními či canisterapeutickými psy. Rovněž doplnil výběhovou loučku o rozloze zhruba 2 500 metrů čtverečních na Jižních Svazích.

 Město deklarovalo, že chce hledat i další místa pro volný pohyb psů. „Dovedu si představit psí loučky v centru města, ale upřímně nevíme, kde pro ně najít místo,“ řekl primátor Jiří Korec.

Samostatnou kapitolou jsou prohřešky s neuklízením psích exkrementů. S tím mají problémy i další města. Většina z nich využívá systém se sáčky. Nyní se k nim přidává i Zlín. „Zástupci města rozhodli o umístění nových odpadkových košů na místech vytipovaných právě pejskaři či pilotním umístění sáčků na exkrementy v Centrálním parku, které je v plánu v následujících měsících,“ sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.