Auta v Otrokovicích zasypal popílek, teplárna měla poruchu na filtrech

  11:58
Prachové částice s příměsí vápna zasypaly v úterý brzy odpoledne velkou část Otrokovic. Důvodem byla porucha na filtračním zařízení teplárny. Nejvíc viditelný byl prach na zaparkovaných autech.

Auta v Otrokovicích zasypal popílek z místní teplárny. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pokud chtěli řidiči vyjet, museli nejprve umýt okna, přes která nebylo vidět.

„Omlouváme se obyvatelům za způsobené komplikace. Šlo o krátkodobou poruchu odprášení tkaninových filtrů na odsiřovacím zařízení,“ uvedla mluvčí Teplárny Otrokovice Jana Burešová.

Podle ní nebyl spad zdravotně závadný. Poruchu odstranili pracovníci teplárny zhruba do hodiny, přesto nečistoty stačily zasypat velkou část města.

Měřící stanice Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU) sice ukázala krátkodobý nárůst prachových částic, 24hodinový limit, který je stanovený na 50 mikrogramů na metr krychlový, však překročený nebyl.

„Výkyv vidíme, o den dříve byly hodnoty o něco nižší, ale nic dramatického se zřejmě nedělo,“ uvedl vedoucí oddělení kvality ovzduší ČHMU Jáchym Brzezina.

Prachové částice samy o sobě potenciálně zdravotně závadné jsou, obecně platí, že čím jsou menší, tím jsou nebezpečnější. V případě poruchy na teplárenském filtračním zařízení se do ovzduší dostaly větší prachové částice, u menších k nárůstu nedošlo.