Školáci v Kloboukách a Holešově mají delší prázdniny, kvůli opravám škol

  8:44
Školáci ve Valašských Kloboukách si letos užijí o čtrnáct dnů delší prázdniny, o týden delší je budou mít také v Holešově. Letní volno prodlužují rekonstrukce škol.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Až se v září vrátí školáci ve Valašských Kloboukách do tříd, možná je ani nepoznají. Rozsáhlá rekonstrukce za 30 milionů korun bude vidět v celém areálu školy. Děti z ní ale budou mít radost už na samotném začátku, vysvědčení totiž letos dostanou o dva týdny dříve, už 14. června. Vzápětí si školu převezmou stavaři.

„Výsledkem prací budou učebny s obnovenými interiéry, vybavené novými pomůckami a výpočetní technikou,“ popsala valašskokloboucká starostka Eliška Olšáková.

Škola, která je nyní postavená na čtyři podlaží, se také změní na bezbariérovou. „Bude v ní výtah a schodišťové plošiny,“ dodala Olšáková.

Jde o druhou část rozsáhlých prací. V té první rekonstruovali školní kuchyni a budova dostala zateplení, nová okna a střechu. Teď jsou na řadě samotné třídy a kabinety učitelů. Vzít se to ale musí od rozvodů. „Jsou v havarijním stavu,“ podotkl místostarosta Karel Ptáček.

Po stavební části přijde na řadu technické vybavení. Škola nakoupí tablety pro žáky, fyzikální laboratoř vybaví bezdrátovými čidly a digitálními mikroskopy, ve třídách bude nové ozvučení a část investice zamíří také do dílen a cvičné kuchyně. Ta současná pamatuje 70. léta minulého století.

Město na práce získalo dotaci 26,6 milionu korun. Zbytek zaplatí z rozpočtu.

Také v Holešově se bude vysvědčení rozdávat s předstihem. Týden před prázdninami ho dostanou žáci 3. základní školy. „Musíme opravit kuchyni, kde prosakuje podlaha. Jinak už je škola v poměrně dobrém stavu, v předchozích letech jsme opravili bazén, je zateplená, má nová okna,“ popsal holešovský starosta Rudolf Seifert.

Zatímco školáky předčasné ukončení výuky potěší, pro rodiče, především těch nejmladších, to znamená starost navíc. Ve Valašských Kloboukách proto nechají v provozu školní družinu, fungovat bude v náhradních prostorách. Vstříc rodičům vyjde i Dům dětí a mládeže, který na poslední červnový týden připravil příměstský tábor pro děti z prvního stupně.

Školáci z Hradiště se učí v náhradních prostorách

Stejně zareagovalo holešovské sdružení Skřítek, které organizuje letní tábory. První turnus nabídlo v týdenním předstihu.

Ve Zlínském kraji jsou letos obě školy spíše výjimkou. Loni měli delší prázdniny například ve Vsetíně kvůli rekonstrukci Základní školy Rokytnice. Letos tady hrozí, že se protáhnou ne na začátku, ale na konci.

„Máme dost šibeniční termín u prací na Základní škole Ohrada. Může se stát, že o nějaký den přetáhneme. Věřím však, že riziko je malé a stihneme to v termínu,“ uvedl místostarosta Tomáš Pifka.

Předčasné předávání vysvědčení tak letos nechystají v žádném z bývalých okresních měst. „Ještě nemáme ukončené soutěže na dodavatele, se zahájením prací během června nepočítáme,“ sdělil vedoucí odboru školství zlínského magistrátu Milan Smola.

Práce je přitom, jako každé prázdniny, naplánovaná na několika školách najednou. Namátkou 1. základní škola bude mít opravené sociální zařízení, obě základní školy na Havlíčkově nábřeží čeká rekonstrukce kanalizace a jazyková základní škola na Kvítkové ulici se rozroste o novou přístavbu. Potřebuje totiž více prostoru pro jazykové třídy.

V Kroměříži stihnou práce v červenci a srpnu a Uherské Hradiště už se s problémem, jak skloubit výuku i práce, vypořádalo v předstihu. Žáci Základní školy UNESCO se učí v náhradních prostorách.

Kromě toho čekají opravy další tři školy, Větrnou, T. G. Masaryka v Mařaticích a školu v Jarošově. Jde především o specializované třídy pro výuku cizích jazyků, informatiky, přírodovědných předmětů a dílny.

„V této fázi jde o stavební úpravy, vybavení učeben mobiliářem a technikou budeme poté soutěžit zvlášť,“ řekl uherskohradišťský místostarosta Jaroslav Zatloukal.