Zlínský kraj zrychluje očkování, týdně očekává 15 tisíc dávek vakcíny

  18:32
V Kroměříži a Vsetíně otevřeli velkokapacitní očkovací centra na výstavišti a ve sportovní hale. PSG aréna ve Zlíně přijde na řadu během dubna a několik dalších míst zůstává v záloze. Ve Zlínském kraji dosud zdravotníci aplikovali zájemcům zhruba 90 tisíc dávek vakcíny. Do dvou týdnů by měli dostat očkovací látku všichni přihlášení nad 70 let.

Kroměřížské výstaviště Floria se proměnilo v očkovací centrum. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Téměř prázdné parkoviště, před vchodem pět šest seniorů v rozestupu a uvnitř výstavní haly několik oddělených a od sebe vzdálených sektorů. Tak to vypadalo první den v novém očkovacím centru na výstavišti v Kroměříži, kde zdravotníci od úterka aplikují vakcíny proti covidu-19.

Dívka v reflexní vestě uvádí zájemce registrované na konkrétní čas dovnitř a podle občanského průkazu je odškrtává v seznamu. Další budou na řadě za čtvrt hodiny. Příchozí si hned přebírá starší žena.

„Doprovod dovnitř nemůže, ale já se o paní postarám, nemusíte se bát,“ informuje muže středního věku, který na očkování doprovází seniorku s holí.

„Odejde odtud těmi prosklenými dveřmi na konci. Počkejte na ni tak půl hodiny,“ dodává a vede seniorku k jednomu ze čtyř registračních stolků.

Odtud pak žena přichází k jednomu ze čtyř lékařů, který zkontroluje zdravotní stav a zeptá se na alergie, následně pokračuje k sestrám s vakcínami a nakonec na místo, kde musí počkat kvůli možné nežádoucí reakci. Za zástěnou jsou připravené i postele, kdyby bylo potřeba.

Jedno z velkých očkovacích center ve Zlínském kraji bylo v Kroměříži na výstavišti.

„Pokud zjistíme, že člověk měl po předchozím očkování nějakou alergickou reakci, dáme mu na ruku červený náramek. To pak pro očkovací tým znamená, že ho po vakcinaci usadí na speciální místo, kde musí počkat pod dohledem půl hodiny, ne patnáct minut jako ostatní,“ upřesnila lékařka Andrea Talašová.

„Jde to rychle, žádné čekání, nikde se netlačíme,“ řekla při odchodu devětasedmdesátiletá paní Marie.

Do nového velkokapacitního centra v Kroměříži ji přivezl zeť, který si pochvaloval velké parkoviště. Zdravotníci jsou zase rádi, že za den tady zvládnou podat více vakcín než v nemocnici.

Vakcínu může dostat až tisíc lidí denně

Ze stejných důvodů, logistických a kapacitních, začalo v úterý fungovat také nové centrum ve sportovní hale Na Lapači ve Vsetíně. Na obě místa se přesunuly zdravotnické týmy z nemocnic. Ve sportovní hale ve Vsetíně v úterý podali 200 vakcín, příští týden jich bude denně asi 350.

V Kroměříži dostalo první den dávku 420 lidí, kapacita je nastavená na 660. Na obou místech jsou ale připravení, aby denně dokázali obsloužit tisícovku zájemců. Tolik vakcíny do kraje zatím sice nedorazí, počty se ale v dubnu zvýší.

„Během tohoto měsíce by každý týden mělo přijít 15 tisíc dávek od firmy Pfizer. Rozdělovat je budeme tak, jak jsme zvyklí od začátku, tedy podle podílu seniorů v jednotlivých okresech. A to proto, že stále očkujeme nejzranitelnější populaci lidí starších sedmdesáti let,“ poukázal krajský koordinátor očkování Jiří Lučan s tím, že v očkování s jinými vakcínami dál pokračují také praktici a za zájemci jezdí také mobilní týmy nemocnic.

Očkuje se na sedmi místech, další se připravují

V současnosti ve Zlínském kraji funguje sedm očkovacích míst. Kromě dvou velkokapacitních je to Baťova nemocnice ve Zlíně, Uherskohradišťská nemocnice, revmatologická ambulance Medical Plus v Hradišti, nemocnice Agel ve Valašském Meziříčí a v Luhačovicích očkuje tým z Centra reprodukční medicíny IVF.

V pátek se otevře centrum v kině Máj v Uherském Brodě, kde budou vakcínu aplikovat zdravotníci z České zbrojovky. PSG aréna ve Zlíně, kam se přesunou týmy ze zlínské nemocnice, by měla být připravená zhruba v polovině dubna.

„Rozhodující ale bude množství vakcíny. Nebudeme otevírat další centra, pokud jí nebude dostatek. Původně jsme chtěli mít 13 očkovacích míst po kraji, ale to jsme měli informaci, že do Česka dorazí dva a půl milionu vakcín. To se změnilo a dávek přijde o milion méně. Proto budeme mít další místa zatím v záloze,“ vysvětlil hejtman Radim Holiš.

V kraji je vyočkováno více než 88 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19, dokončené očkování má asi 23 tisíc lidí. Hejtmanství počítá, že do dvou týdnů dostanou očkovací látku všichni přihlášení starší 70 let. Spolu s věkově nejrizikovější skupinou se očkují také pedagogové.

„Lékaři jsou nespokojení, že nemají dostatek vakcíny pro své pacienty, a přitom se v kraji otevírají velká centra. Ale kraj nám do ordinací dává všechny vakcíny AstraZenecy. Pfizer je pro nás vzhledem k distribuci složitější a manipulace náročnější,“ zdůvodnil lékař Lubomír Nečas, předseda zlínského Sdružení praktických lékařů.

Autor: