Část domovů už doočkovala seniory, někteří pracovníci ale vakcínu nechtějí

  9:12
V některých domovech pro seniory ve Zlínském kraji už lidé dostali druhou dávku vakcíny proti onemocnění covid-19. Další pak očkování dokončí v nejbližších dnech. Zájem byl obrovský především mezi seniory.

Všichni klienti zlínského Alzheimercentra už dostali druhou dávku vakcíny proti covidu-19. | foto: Ivan Tesař, Alzheimercentrum

„U klientů máme téměř devadesátiprocentní proočkovanost,“ poznamenal ředitel otrokovického zařízení Senior Zdeněk Mikel. „Původní skupina zájemců se nám v průběhu ještě rozrostla.“

S očkováním druhou dávkou skončili v pondělí. Nežádoucích reakcí zaznamenali jen pár, žádnou vážnou.

„Někdo měl bolest kloubů, jednodenní zvýšení teploty a pár lidí si stěžovalo, že je po aplikaci vakcíny bolí rameno,“ popsal Mikel.

Doočkováno je už také třeba ve zlínském Alzheimercentru, kde vakcinaci podstoupili prakticky všichni klienti, jejichž zdravotní stav to umožňoval. Nejstarší očkovanou klientkou je tam žena, které je 95 let a 5 měsíců.

„Druhou dávku jsme aplikovali v pátek a klienti to zvládli výborně,“ uvedla ředitelka Alzheimercentra Pavla Staňková.

V rámci krajských zařízení zaznamenali u jednoho klienta alergickou reakci, pár lidí si stěžovalo na krátkodobé zarudnutí či citlivost v místě vpichu.

Další zařízení dokončí vakcinaci během tohoto týdne. Hotovo budou mít i Sociální služby města Kroměříže, které provozují čtyři domovy pro seniory a jeden pro lidi se zdravotním postižením. Zájem o očkování tady mělo zhruba 70 procent klientů a 40 procent pečovatelek.

„Teď se zaměříme na to, aby se zvýšil počet očkovaných pracovníků. Nabídneme jim vyšetření na protilátky,“ řekla ředitelka organizace Dagmar Klučková.

Část pracovníků se očkovat nechce, bojí se vakcíny

Obecně totiž domovy narážejí na nižší zájem pracovníků. Část očkování odmítá z osobních důvodů, třeba proto, že uvěřila hoaxům o nebezpečnosti vakcíny.

Část se očkovat chce, ale nemoc v nedávné době prodělala, a tak s vakcinací nespěchá. Názory na to, po jak dlouhé době od odeznění příznaků nemoci očkovat, se totiž různí. Pečovatelky proto spíše spoléhají na to, že v průběhu 90 dnů jsou před další nákazou chráněné. Hladina protilátek však nemusí být u každého dostatečná.

„Máme kolegyni, která v této lhůtě znovu onemocněla,“ potvrdil ředitel zlínského Domova pro seniory na Burešově Vlastimil Zaydlar. V tomto zařízení je druhé kolo očkování naplánované v samém závěru února.

S dodávkami vakcín domovy problém neměly. „Nemám žádné informace o tom, že bychom je neměli dostat,“ ujistil Zaydlar.

Naplno začne vakcína účinkovat zhruba dva týdny po podání druhé dávky. Dokončení očkování se však na běžném provozu domovů projeví jen mírně.

„Přímý vliv na chod Alzheimercentra to v tuto chvíli kvůli platným nařízením vlády mít nebude,“ objasnila Staňková.

Očkují i seniory přímo v místě bydliště

Něco se ale změnit může. V otrokovickém Senioru se naplno spustí aktivizační činnosti, které mají na každodenní život seniorů velký vliv. V Kroměříži zase částečně omezí testování.

„Zatím stále testujeme pracovníky každý pátý den, tomu by se ti, kteří jsou očkovaní, vyhnuli,“ vysvětlila Klučková.

„Zároveň ale čekám, že vláda vydá pokyn, zda a do jaké míry můžeme režim v domovech po očkování upravit,“ dodala.

Platí, že návštěvy do domovů mohou, pokud mají negativní test či potvrzení od lékaře, že nemoc prodělali. Musí mít respirátor, k tomu většina domovů omezuje jak počet návštěvníků u jednoho klienta, tak i dobu návštěvy. Volnější režim pravděpodobně nastane teprve s rozšířením očkování na veřejnost.

Na řadu už přišli také senioři v domech s pečovatelskou službou. Například ve Vsetíně začali očkovat první dávkou vakcíny minulý pátek přímo v místě bydliště. V každém domě na to vyčlenili jednu místnost a také personál.

„Ten seniorům pomáhá s přesunem z bytů, vyplněním dokumentace a kvůli nežádoucím reakcím pohlídá dvacet minut po očkování jejich zdravotní stav,“ uvedla místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová.

18. ledna 2021