Na operace čekají tisíce lidí, skluz budou nemocnice dohánět měsíce

  12:46
Nemocnice ve Zlínském kraji jsou stále vytížené péčí o covidové pacienty. K odloženým výkonům se vracejí jen pomalu a v omezené míře. První přicházejí na řadu pacienti, kteří nepotřebují intenzivní pooperační péči. Do větších operací se nemocnice zatím nepouštějí.

Covid oddělení v Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně | foto: Petr TopičMAFRA

Téměř po půl roce začali chirurgové v Baťově nemocnici znovu plánovat operace. Odložit je museli jako jedni z prvních v republice už na podzim. V celém Zlínském kraji jsou na seznamech čekajících tisíce lidí, někteří už od loňského jara. Manko budou lékaři dohánět řadu měsíců, někdy i déle.

„Provádíme výkony, po kterých pacienti nepotřebují intenzivní péči. Přednost dostávají operace pacientů, u nichž už hrozí zhoršení jejich zdravotních potíží do té míry, že mohou přerůst až v trvalé následky, které už nebudou řešitelné operační cestou,“ upřesnil mluvčí zlínské nemocnice Egon Havrlant.

V této nemocnici mají na seznamu přes 2 000 odložených výkonů, ve Vsetíně 1 300, v Uherském Hradišti jde řádově o stovky operací, v Kroměříži také, přičemž jen na operaci kolene čeká 460 lidí.

„Největší podíl odložených výkonů v naší nemocnici připadá na obory ortopedie, urologie nebo otorinolaryngologie, jejichž lůžková oddělení se opakovaně transformovala na covidové stanice, ale také neurochirurgie, stomatochirurgie nebo gynekologie,“ doplnil Havrlant.

Zákaz plánovaných operací, který platil od podzimu, ministerstvo zdravotnictví zrušilo, a to díky lepšící se celorepublikové epidemické situaci.

Místo toho mají zdravotnická zařízení už pouze „omezit příjem“ nových pacientů k takovým výkonům. To v praxi umožňuje lékařům znovu začít operace plánovat.

Řada pacientů zůstává ve vážném stavu

V nemocnicích ve Zlínském kraji ale situace není tak příznivá, přestože se v posledním týdnu zlepšila.

„Vytížení našich jednotek intenzivní péče je vysoké a každá náročnější operace by mohla pacienty ohrozit právě nedostupností intenzivní péče,“ prohlásil náměstek pro léčebnou péči Vsetínské nemocnice Martin Metelka s tím, že zdravotníci tady provádějí pouze akutní chirurgické zákroky a některé výkony v oblasti onkologické operativy.

Ve stejné situaci jsou i v dalších nemocnicích. Ve vážném stavu, který vyžaduje napojení na umělou plicní ventilaci, tam stále leží velké množství pacientů.

„Řada pacientů objednaných na totální endoprotézu má přidružené problémy a nestačí, abychom provedli operaci, ale musíme se po ní o ně také dobře postarat. To znamená, že musíme garantovat i intenzivní péči při případných následných komplikacích,“ upozornila ředitelka Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

„Jediné, co bychom mohli plánovat, jsou výkony malé, nerizikové, s jednodenní hospitalizací, a ambulanční,“ naznačila.

O velkých operacích zatím neuvažují

V Uherském Hradišti, kde byla vytíženost intenzivní péče ještě před dvěma týdny téměř stoprocentní, zatím o návratu k velkým operacím neuvažují. Pomalu se ale začínají vracet k jednodušším výkonům, které se obejdou bez následné intenzivní péče. Podobné plány mají i ve Vsetíně.

„Plánovat začneme od těch jednodušších výkonů s minimální předpokládanou délkou hospitalizace a s minimálním nebo spíše žádným požadavkem na intenzivní péči. Začneme s velmi omezeným počtem operací, protože počet volných lůžek pro necovidové pacienty je stále poměrně nízký,“ poukázal Metelka.

V nemocnicích ve Zlínském kraji aktuálně leží 244 covidových pacientů, z toho na lůžkách intenzivní péče je 46. 

Autor: