Místo smrků listnáče, lesy ve Zlínském kraji už nebudou jako dřív

  12:36
Pět milionů sazenic mladých stromů plánují letos na území Zlínského kraje vysázet Lesy České republiky. Polovina zamýšleného množství už je v zemi díky jarnímu období výsadby, další má proběhnout na podzim. Vysazují se především buky, duby, smrky a borovice, podíl listnatých stromů ale zásadně převažuje.

Kácení stromů napadených kůrovcem v okolí Rožnova pod Radhoštěm (2019) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Letos bude bezmála 84procentní. Lesy po kůrovcové kalamitě tak budou zákonitě jiné, než byly před ní.

„Postupně zvyšujeme podíl listnatých dřevin a současně dáváme prostor přirozené obnově ze semen,“ řekla mluvčí státních lesů Eva Jouklová. Státní podnik tady spravuje největší část lesních pozemků.

„Podíl jehličnatých dřevin už snižovat nebudeme, část tvoří borovice, v horských oblastech pak klimatické podmínky umožňují i smrkové výsadby,“ doplnila Jouklová.

„Podíl jehličnatých dřevin už snižovat nebudeme, část tvoří borovice, v horských oblastech pak klimatické podmínky umožňují i smrkové výsadby,“ doplnila Jouklová. Základní čtveřici stromků doplňují v menší míře javory, jedle, jilmy nebo lípy.

Zlínský kraj se podobně jako další lokality v zemi potýká s kůrovcem už pět let v řadě. Jeho přemnožení pomohlo dlouhotrvající sucho, které souvisí s mírnými zimami a horkými léty. Změny v počasí oslabily stromy a ony se nedokážou škůdci účinně bránit. Dílo zkázy na mnoha místech dokonaly opakující se větrné smršti.

Letos je situace v lesích zatím příznivější než loni touto dobou, zejména proto, že prší a je chladněji, což kůrovce v jeho rozvoji brzdí. Jenomže lesní porosty jsou oslabené dlouhodobě a nikdo nyní nedokáže určit, jak se bude kalamita dál vyvíjet.

„Stávající chladnější a deštivé počasí lesům určitě pomohlo, kůrovcovou kalamitu to zpomaluje. Ale neřeší.

Množství podkorního hmyzu je již v krajině takové, že ze dne na den nezmizí,“ vysvětlila mluvčí Arcibiskupských lesů a statků Olomouc (ALSOL) Dagmar Málková.

Jednoduše řečeno jsou místa, kde kalamita již brzy skončí, protože nezbydou žádné smrky, které by mohl kůrovec napadnout.

„Na druhou stranu jsou zase oblasti, kde kalamita nastoupila se zpožděním a teď vše závisí na vývoji počasí a zdravotním stavu smrků,“ podotkla Málková.

Společnost spravuje na území Zlínského kraje rozsáhlé lesní pozemky v polesí Chvalčov a Kroměříž. Nejvíce postižené jsou oblasti Hostýnských vrchů a Chřiby, kde neustále probíhá těžba napadených stromů a zároveň zalesňování holin.

Množství vytěžených stromů letos vzroste

Úspěšnost výsadby, tedy počty mladých stromků, které se ujmou, se v rámci lesů ve správě LČR kontroluje dvakrát do roka. Poslední údaje jsou povzbudivé. Množství uhynulých stromků, které byly zasazené loni, se pohybuje v jednotkách procent.

V loňském roce těžba dřeva ve Zlínském kraji klesla zhruba o 22 procent. Přesto šlo o druhé nejvyšší množství za poslední pětiletí. Rok předtím byl totiž naprosto rekordní.

Zatímco v roce 2019 vytěžili lesníci v regionu 1,8 milionu metrů krychlových dřeva, v roce 2018 to bylo 2,4 milionu metrů krychlových. Jde o údaj Českého statistického úřadu.

Naprostá většina dřeva vytěženého v regionu připadla na takzvanou nahodilou těžbu, která zahrnuje odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Z celkového množství loni bylo 1,6 milionu metrů krychlových smrků.

Letos se má objem těžby ve státních lesích dostat na 115 procent loňských údajů. Obnova zdevastovaných lesů potrvá podle odhadů řadu let. Škody po kalamitě, která je už nyní jednoznačně nejhorší v celé historii českého lesnictví, se vyšplhají na stovky milionů korun.

V kraji je situace dlouhodobě nejhorší v okolí Rožnova pod Radhoštěm a v Hostýnských vrších.