Honosnou Čiperovu vilu ve Zlíně kraj opraví a otevře veřejnosti

  8:48
Hejtmanství chystá nové využití památkově chráněné Čiperovy vily ve Zlíně na Burešově, aby mohla být přístupná i veřejnosti. V současnosti v ní sídlí Dětské centrum Zlín, jež by se mělo do dvou let vystěhovat do nových, více vyhovujících prostor.

Čiperova vila ve Zlíně | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Další využití vily by mělo vyplynout ze studie za 300 tisíc korun, kterou si kraj nechá zpracovat. V zadání se píše o tom, že po rekonstrukci hlavní obytné části by vila mohla zčásti sloužit jako muzeum. Expozice by se týkala rodiny Čiperových a historie vily.

Dominik Čipera byl jedním z ředitelů baťovských závodů i starostou Zlína. Další část vily by mohla hostit dočasné výstavy. Dále by v ní byly přednáškové místnosti a prostory pro společenské akce, dětské edukační centrum, badatelny, workshopy, archivy galerie, případně i ubytování.

Vše v závislosti na prostorových možnostech vily. Uvažuje se rovněž o novém využití zahradního domku, úpravách parku a řešení dopravy včetně parkování v okolí. Vypracování studie bude trvat tři měsíce.

„Poslední významnější stavební obnova vily se dělala v 90. letech, v roce 2006 se pak uskutečnila rekonstrukce sklepa. Od roku 2013 neproběhla žádná investice, pouze běžné opravy a údržba,“ poznamenala krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti).

Starosta Zlína a ministr veřejných prací Dominik Čipera si nechal postavit vilu v anglickém stylu v letech 1939-1942 na Burešově.

Kraj se chce o novém využití vily bavit také s potomky Dominika Čipery, kteří žijí v Kanadě. „Komunikace probíhá, budu velmi ráda, když do procesu budou dědicové zapojení,“ řekla Fišerová.

Minulé vedení kraje v čele s lidoveckým hejtmanem Jiřím Čunkem chtělo vilu prodat, protože pro ni nenacházelo vhodné využití. Dětskému centru objekt nevyhovuje, proto se bude stěhovat do nového ve zlínské části Mladcová. „Dům je pro naše potřeby předimenzovaný, nové prostory budou mnohem praktičtější,“ sdělil ředitel centra Marek Mikláš.

Podle Fišerové by byla škoda, kdyby se kraj zbavoval takového majetku. Peníze na citlivou opravu vily by mohl získat i z EU.

Čiperova vila byla dokončená v roce 1942 podle návrhu architekta Vladimíra Karfíka. Rozsahem a počtem pokojů jde o nejhonosnější a největší obytnou vilu ve Zlíně.

„Preferujeme, aby vila zůstala v rukou kraje a otevřela se veřejnosti. Otázka je, jak by se na tom podílelo město,“ zmínil před časem zlínský primátor Jiří Korec.

Autor: