Jak se zorientovat ve Zlínském kraji? Cizincům pomůže automatický chatbot

  9:56
Do konce měsíce má začít fungovat webová stránka chatbotu Neelz, který má pomáhat nejen cizincům s aklimatizací ve Zlínském kraji. Jde o projekt krajské rozvojové agentury ZRIA. Chatbot je označení pro počítačové programy určené k automatizované komunikaci s lidmi.

Zlínský kraj představí novou pomůcku pro lidi z ciziny, s adaptací jim pomůže chatbot Neelz. (ilustrační foto) | foto: Technet.cz

„Nabízí okamžité odpovědi na otázky týkající se každodenního života, například ohledně bydlení, pracovních možností či zdravotní péče. Neelz komunikuje v rodném jazyce klienta, což významně usnadňuje orientaci a adaptaci,“ přiblížila marketingová manažerka agentury Vendula Kolaříková.

„Pokud nově příchozí hledá bydlení, Neelz mu nabídne aktuální kontakty na reality, poradí, jaké dokumenty jsou potřeba k uzavření smlouvy, a nasměruje ho na relevantní úřady a instituce,“ doplnila.

ZRIA plánuje rozšíření využití Neelze i do jiných oblastí, například jako podporu mladých talentů nebo ve zdravotnictví pro lékaře, sestřičky i pacienty.

„Nasazujeme technologie, které mění způsob, jakým u nás ve Zlínském kraji žijeme a pracujeme,“ poznamenal ředitel agentury ZRIA Petr Kubíček. „Neelz kromě pomoci s adaptací zahraničních odborníků bude již brzy pomáhat také začínajícím podnikatelům v rámci dalšího z našich projektů,“ nastínil.

Radí ohledně práce i bydlení

ZRIA si nechala chatbot vytvořit v říjnu v rámci dvoudenní soutěžní akce, na níž ho týmy odborníků projektovaly. Nejlepší řešení vybrala porota. Za soutěže vzešel i jeho název.

„Neelze uvádíme společně v život i díky zapojení veřejnosti. O to více věřím, že bude pozitivně přijat,“ zmínil Kubíček.

Neelz je součástí Expat Centra Zlín, které funguje od konce října a zaměřuje se právě na pomoc lidem odjinud, aby se v regionu snáze a rychleji adaptovali. Nabízí jim rady ohledně práce nebo bydlení zejména prostřednictvím osobních konzultací. Jeho služby ve Zlíně už stihli využít lidé z dvanácti zemí.

Kraj usiluje, aby zlínští studenti mohli jezdit na univerzitu do Texasu

„Jedním z nich byl americký profesor, který působí na Univerzitě Tomáše Bati a přistěhoval se sem s celou rodinou,“ upřesnila Kolaříková.

ZRIA doufá, že tyto projekty zvýší atraktivitu regionu pro zahraniční odborníky a urychlí jejich integraci. Inspiruje se přitom příklady ze zahraničí.

„Například města Austin, Tallinn, Manchester nebo Lodž dokázala, že expati přinášejí nejen nové know-how, ale otevírají také dveře k mezinárodním trhům a zvyšují konkurenceschopnost regionu,“ upozornila Kolaříková.

Autor: