Malé byty ve Zlíně lákají. Z trhu mizí nejdřív, i když cena stále roste

  9:04
Ceny jedno a dvoupokojových bytů ve Zlínském kraji meziročně stouply o deset procent. Zájem o ně je však nadále výrazně větší než nabídka. Velmi rychle našlo svého majitele také 85 maličkých bytů s rozlohou kolem 22 metrů čtverečních, které vznikly v panelové budově bývalého hotelu Sole nedaleko centra Zlína.
ilustrační snímek.

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Michal Malaník z firmy Downtown Invest je kolaudoval loni v říjnu. „Zájem byl obrovský, od zveřejnění projektu bylo vyprodáno za tři měsíce,“ řekl Malaník.

Část bytů koupily i soukromé firmy, které sháněly ubytování pro svoje zaměstnance. Nešlo přitom o levnou záležitost, cena za metr čtvereční činila 55 tisíc korun.

Pro srovnání, letos v červnu stál metr čtvereční malých bytů do 45 m² ve Zlínském kraji průměrně 45 100 korun. „Jenže celková cena za byt byla příznivá, vyšla na zhruba 1,25 milionu korun,“ podotkl Malaník.

Právě nižší suma je jedním z důvodů rostoucího zájmu o byty s menší rozlohou. Nemovitosti jsou velmi drahé a mnoho rodin nechce platit za třípokojový byt ve Zlíně 3 až 4 miliony korun. A u novostaveb je cena ještě vyšší.

„Byty ve velikosti od malých garsonek až po 2+kk jsou extrémně žádané. Pokud je chce někdo prodat, často nemusí ani inzerovat na internetu a klienti realitních kanceláří je hned vykoupí,“ popsal Miroslav Zvonek, majitel známé realitní kanceláře v krajském městě. „Kdyby to bylo možné, okamžitě bychom prodali 100–200 menších bytů,“ dodal.

Potíž je však v tom, že podobných obydlí je na trhu velmi málo. Specifikem Zlína sice je, že bytům 3+1 odpovídají svojí dispozicí i baťovské čtvrtdomky, ale velikost obytné plochy je u nich často menší a každý v nich bydlet nechce.

Proto zbývají většinou starší byty na sídlištích. Objevují se však i v novostavbách, třeba v centru Zlína na Tyršově nábřeží, kde developer začíná budovat domy se 110 byty.

„Čtyřicet z nich už je prodaných a asi devadesát procent z toho tvoří právě malé byty. Kupují je převážně lidé, pro něž je to investice do budoucna a je jim jedno, kdy budou hotové k nastěhování,“ konstatoval Malaník, který pracuje jako realitní makléř.

Malé byty slouží jako investice

Naopak velké byty se podle něj většinou doprodávají až později, kdy lidé řeší svoji aktuální životní situaci. „Například mají na cestě druhé dítě a potřebují co nejdříve větší byt,“ popsal.

Zmíněná koupě bytů coby investice do budoucna je nejčastější motivací. Volí ji hlavně finančně zajištění lidé, kteří tak mohou vydělávat na pronájmu, či v dohledné době byt věnovat svým dětem.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

„V poměru nákladů a výnosů je pronájem malého bytu dlouhodobě nejvýhodnější,“ vysvětlil Zvonek. Dříve dokonce některé banky nabízely na koupi nového bydlení hypotéky ve výši 100 procent, u nichž se měsíční splátka mohla zhruba rovnat ceně, kterou klientovi platit pronajímatel bytu. To už nyní neplatí.

Dalším typem zájemce jsou rodiny, které řeší vlastní bydlení, ale jsou omezené financemi.

„Čtyři miliony korun za byt jsou pro ně moc, takže se uskrovní a vezmou něco menšího,“ všiml si Zvonek. „Velkou skupinou klientů jsou také mladé rodiny nebo lidé po rozvodu, kteří velký byt ani nepotřebují.“

Podle údajů společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí, zdražily byty ve Zlíně v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 22 procent. Nárůst ve Zlíně je třetí nejvyšší mezi krajskými městy v Česku.

Rostou ceny bytů i pozemků pro rodinné domy

Ceny jedno a dvoupokojových bytů do 45 metrů čtverečních v regionu se pak zvedly o deset procent. A s růstem cen se zvyšuje také zájem o velmi malé byty s plochou do 20 metrů čtverečních.

„Nabídky k prodeji této speciální kategorie nemovitostí měly letos v červnu o polovinu více zhlédnutí než v loňském roce. Inzerátů s takto malými byty je ale dlouhodobě poskrovnu,“ uvedla datová analytička Šarlota Smutná.

Realitním trhem ve Zlínském kraji zahýbal i koronavirus. Po jeho jarním nástupu se sice ceny zpočátku moc nehýbaly, ale brzo stouply ve srovnání se začátkem roku o přibližně 10 až 20 procent. „Kromě malých bytů to je nejvíc poznat u pozemků pro stavbu rodinných domů,“ poznamenal Zvonek.

Autor: