Baťův kanál dělí hranice, lidé ve slovenské Skalici se nesmí nalodit

  10:06
Na Baťův kanál se začíná vracet život. Oblíbená vodní cesta má za sebou první tři týdny od oficiálního otevření. Na plavebních komorách začal s předstihem platit letní režim, kdy je možné projet jimi už od úterý do neděle.

Výletní loď Morava v Napajedlích | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Provozovatelé půjčoven lodí, hausbótů i výletních lodí ale sledují, že návrat turistů na vodní cestu je jen pozvolný.

„Je to pochopitelné. Dovolenou na Baťově kanále si plánujete rok, půl roku nebo minimálně několik týdnů dopředu,“ vysvětlil Vojtěch Bártek, ředitel obecně prospěšné společnosti Baťův kanál. „Ještě v dubnu bylo léto nejisté, až nedávno se lidé dověděli od vlády, že mohou být ve skupinkách deseti osob. Proto se teprve teď začínají o plavbu znovu zajímat,“ dodal.

Termíny, které v březnu a dubnu klienti kvůli koronavirové epidemii odhlašovali, se tak znovu zaplňují. Provozovatelé restaurací, půjčoven a přístavů však hlásí velký výpadek ze strany slovenských návštěvníků.

„Tvoří až 70 procent našich zákazníků na obytných a kajutových lodích, takže v březnu a dubnu jsme s nimi řešili přesunutí termínů nebo storna a vracení záloh,“ upozornila provozovatelka půjčovny v Babicích Lenka Lapčíková.

V posledních týdnech se tyto termíny zase naplňují, ale stále jsou některé volné. „Trváme na tom, aby společně byla na lodi rodina nebo jedna domácnost, voláme si s klienty dopředu, jestli jsou zdraví, lodě čistíme a dezinfikujeme,“ podotkla Lapčíková.

Nyní platí, že kdyby lidé ze Slovenska překročili hranice, museli by pak po návratu strávit dva týdny v karanténě. Zvláštní situace tak nastává i na Baťově kanále, který pokračuje na jihu až do přístavu ve slovenské Skalici a necelý kilometr vede po státní hranici.

„Pro Skalici je to významné omezení. Kanál je pro ně uzavřený, takže dochází k paradoxní situaci, kdy se ze slovenského břehu dívají na české lodě, které plují po hranici, ale tito pasažéři nemohou na břehu vystoupit a Slováci zase nemohou nastoupit,“ popsal Bártek.

Provozovatelé se proto musejí soustředit na domácí turisty. Třeba ve Spytihněvi nově nabízejí různé balíčky: celodenní výlet motorovou lodí pro maximálně pět osob a následný piknik u plavební komory Kunovský les.

„Připravíme jim stůl pod třešní, na kterém najdou grilovaná žebírka, pekáč buchet, vychlazené víno nebo nealko nápoje,“ řekl provozovatel půjčovny ve Spytihněvi Michal Hampala.

Stejnou lodí se mohou návštěvníci vydat i do Napajedel nebo Uherského Hradiště, kde na ně bude čekat průvodce, který je zavede k historickým zajímavostem města.

Z přístavu ve Spytihněvi už vyráží také výletní loď Morava. Kvůli vládním nařízením se na ni vejde polovina pasažérů, aby dodrželi povinné vzdálenosti. Výletní plavbu je potřeba předem rezervovat a nutností je nošení roušek.

Autor: