Za ubití psa smetákem dostal muž podmínku, majitel se rozsudku nedožil

  11:20,  aktualizováno  12:33
Trest dvaceti měsíců vězení s odkladem na tři roky si u okresního soudu ve Zlíně vyslechl v úterý jednačtyřicetiletý Libor Okál. Soud jej potrestal za to, že loni na jaře zabil sousedovi psa smetákem. Kromě toho musí odsouzený muž zaplatit pokutu 30 tisíc korun.

Soused zabil seniorovi psa | foto: FTV Prima

„Soud muže uznal vinným z přečinu týrání zvířat,“ potvrdil mluvčí okresního soudu David Kolumber. „Rozhodnutí zatím není pravomocné,“ dodal.

Muž během líčení vyjádřil lítost, hned po činu však pro TV Prima uvedl, že ho smrt psa nemrzí, protože musel devět let snášet jeho štěkání.

„Já jsem k tomu měl důvod. Když jsem byl na schodišti, tak to hulákalo, před barákem to hulákalo. Třikrát se mi ta potvora zakousla do nohavice. Tak říkám: A dost! Vzal jsem smeták, který byl u dveří. Bránil jsem se,“ hájil se Okál (viz též Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká).

Také u soudu zopakoval, že na něj pes neustále útočil. Svědkové ale vyvrátili, že by byl pes agresivní. Shodli se, že pouze štěkal.

Muž byl na fenku fixovaný, zemřel půl roku po její smrti

Incident se odehrál na chodbě bytovky ve zlínské místní části Lazy, kde oba muži žili.

„Fenka utíkala po schodišti k hlavním vchodovým dveřím, kde na svého pána čekala a štěkala. Její hlasitý projev rozlítil čtyřicetiletého muže, který žije v tomtéž bytovém domě a šel právě kolem. Udeřil fenku metlou, která stála u dveří,“ popsala případ zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Desetileté fence, která byla křížencem jorkšíra s knírače, muž rozbil lebku. Když k ní přišel majitel, krvácela a chrčela. Podle znalců umírala víc než 30 minut. Soud konstatoval, že zemřela zvlášť trýznivým způsobem.

Fenka patřila 70letému muži, který na ni byl značně fixovaný, protože měl v posledních letech pouze ji. Rozsudku se nedožil, zemřel loni na podzim.

Policie případ překvalifikovala po zásahu právníka

Policie případ původně vedla jako přestupek. „Teprve po naší opakované stížnosti a podaném trestním oznámení se kvalifikace změnila na trestný čin,“ uvedl advokát Robert Plicka.

Pro pachatele navrhoval trest vězení, zároveň ale vysvětlil, že soudce rozhodl v souladu s aktuálním trestním zákoníkem. „Ten je v oblasti trestné činnosti páchané na zvířatech v současné době bohužel nastavený tak, že soudům nedává mnoho možností pro ukládání nepodmíněných trestů,“ uvedl.

To se má v budoucnu změnit. Novela zákona, která takovou trestnou činnost posuzuje přísněji, už prošla Poslaneckou sněmovnou do druhého čtení a jejím spoluautorem je právě advokát Plicka. Ten byl letos oceněn titulem Právníka roku za svou aktivitu na poli ochrany zvířat.

Autor: