Zlín půlmiliardový úvěr zvládne, říká primátor. Má jít na kino i křižovatky

  10:24
Modernizace uzavřeného Velkého kina, výstavba Prštenské příčky nebo opravy významnějších křižovatek. Na tyto a některé další strategické investice si chce Zlín půjčit půl miliardy korun. Další úvěr může jít na přestavbu zimního stadionu.

Vizualizace podoby Velkého kina ve Zlíně po rekonstrukci podle vítězného studia re.architekti. | foto: Město Zlín

Vedení magistrátu říká, že je město ve velmi dobré ekonomické kondici a zadlužení zvládne navzdory značnému poklesu daňových příjmů kvůli koronaviru. Zlín má aktuálně u bank dluh zhruba 280 milionů v rámci tří úvěrů a splácí přes 60 milionů ročně.

„Jsme schopni si vzít úvěr. Počítáme s tím, že bude využívaný na strategické investice, například na dopravní stavby, které se budou muset udělat, ať už bude koalice na radnici v jakémkoli složení. Některé zahájíme v tomto volebním období, zbytek peněz se vyčerpá později,“ přiblížil primátor Jiří Korec (ANO).

S přestavbou Velkého kina na víceúčelový sál by se mohlo začít za dva roky, půjde o investici za zhruba 250 milionů korun.

V příštím roce by se měly rozběhnout práce na přestavbě křižovatky ulic Březnická a Mostní, v plánu je také oprava křižovatky ulic Vodní a Bartošova.

Půlmiliardový úvěr zatím schválila městská rada, souhlasit budou muset i zastupitelé, kteří pak budou také rozhodovat o uvolnění peněz na jednotlivé akce.

„Všechny tyto strategické investice dlouhodobě prosazujeme a snažíme se město pozitivně tlačit k jejich rychlé realizaci. Prozatím schválený úvěr je hluboce pod možnostmi města, které je podle posledního hodnocení v dobré finanční kondici a může si dovolit i daleko vyšší úvěr,“ zmínil opoziční zastupitel z uskupení Rozhýbejme Zlín Ivo Mitáček.

„S úvěrem nebudeme mít problém, rádi se zúčastníme diskuse o tom, na co budou peníze použity,“ reagoval zastupitel z opozičního hnutí Zlín 21 Čestmír Vančura. „Po dlouhých letech město předložilo seznam prací, což je dobře pro plánování. Zajímá nás i kontext jednotlivých investic, aby byly zharmonizovány,“ naznačil.

Na mysli má například chystané opravy Velkého kina a křižovatky ulic Březnická a Mostní, která leží v těsném sousedství.

Další úvěr může jít na stadion

Město si nechalo zpracovat posouzení své ekonomické situace nezávislým odborníkem.

„Ten říká, že město má úvěrový potenciál zhruba 2,2 miliardy korun,“ nastínil Korec. „Nemáme ambici dosáhnout tohoto stropu, je to spíše rámec. Uvidíme, jestli si příští rok nevezmeme úvěr v řádu stovek milionů na opravu zimního stadionu. Nechceme si půjčovat neúčelně,“ doplnil primátor.

Modernizace zimního stadionu vyjde na zhruba půl miliardy a mělo by se s ní začít příští rok. V úvahu přicházejí dvě varianty přestavby: krátká a dlouhá. Při krátké, k níž se přiklání primátor, by hokejisté jednu sezonu odehráli mimo Zlín.

Vedení města očekává, že by mu s ohledem na zpomalení ekonomiky kvůli koronaviru mohly daňové příjmy poklesnout oproti schválenému rozpočtu o zhruba 10 procent. Kvůli tomu radní odložili některé investice.

„Daňové příjmy rozpočtu snižujeme o 143 milionů korun. Podobně byla upravena a snížena i výdajová část rozpočtu,“ dodal ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Autor: