Zloději berou z hrobů květiny i drobnosti, které mají cenu jen pro pozůstalé

  17:14
Lidé si v poslední době stěžují na drobnější krádeže na hřbitovech. Z hrobů jejich blízkých mizí obyčejné i elektrické svíčky, umělé i živé květiny a další drobnosti, které pro pozůstalé mají hodnotu, jež se nevyčísluje penězi.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MP Most

Nejvíce případů se odehrává na Lesním hřbitově ve Zlíně. Jeho vedení i městská policie říkají, že krádežím věcí z hrobů se nedá zabránit.

„Nám už podruhé někdo odcizil bezcenné, ale památeční věci z hrobu: mušle ve sklenici, kameny z dovolených, ale i elektrickou svíčku. Nechceme to nechat jen tak,“ napsala na sociální síti žena ze Zlína.

A další lidé se přidali. „Já jsem dala tatínkovi na hrob solární svíce a taky to někdo ukradl. Hanba,“ napsala další diskutující. „Taky nám tam někdo pořád něco krade: svíčky, umělé kytky a jiné drobnosti. Asi kleptoman, zřejmě mu to dělá radost,“ přidala se jiná žena.

Faktem je, že na hřbitovech se více kradlo v 90. letech, kdy z hrobů mizely lucerny i vázy. Dnes situace zdaleka tak špatná není. Nicméně ideální taky ne.

„Občas si u nás někdo na drobné krádeže postěžuje, ale jsou to v podstatě neřešitelné případy. Většinou jde o neznámého pachatele,“ nastínil Milan Macura, jednatel městské společnosti Pohřebnictví Zlín, která se o hřbitovy stará.

„Když jsou naši lidé na Lesním hřbitově, tak ho kontrolují. Ale hřbitov má rozlohu 21 hektarů, nemají šanci ho uhlídat,“ míní Macura.

Kamery jsou pouze u vstupu na hřbitov, jinde ne. Na tak velkém prostoru je podle Macury není možné rozmístit. Pohřebnictví Zlín spolupracuje při dohlížení na hřbitovy se strážníky městské policie. Její hlídky provádějí během roku namátkové kontroly.

„Na Lesním hřbitově jsou hlídky jednou dvakrát týdně. Nemáme informace o tom, že by tam docházelo k drobným krádežím. Dělo se to ve větší míře dříve,“ reagoval zástupce ředitele zlínské městské policie Pavel Janík.

Pravidelnější kontroly bývají jenom v čase kolem Dušiček, kdy jsou hlídky na největším zlínském hřbitově i několikrát denně. Dohlížejí ale také na další hřbitovy.

„Když nám někdo zavolá, že je tam podezřelá osoba, tak na místo přijedeme,“ vzkázal Janík. „Je to spíše o prevenci. Měli bychom se k sobě chovat slušně,“ podotkl Macura.

Autor: