Šedesátý dětský filmový maraton začíná, dopolední projekce uvidí jen školy

  9:36
Jubilejní 60. ročník Zlín Film Festivalu nabídne přes 300 filmů z 50 zemí světa. Tématem je 2020: Návrat do budoucnosti. Akce potrvá od 4. do 10. září. Nejstarší a svého druhu největší mezinárodní přehlídka filmů pro děti a mládež odstartovala i za mimořádných hygienických opatření.

Před Kongresovým centrem ve Zlíně bude tradičně stát socha Zlatého střevíčku, která je symbolem mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež. | foto: Jan SalačMAFRA

První rozzářil stříbrné plátno krátce po osmé hodině ráno, ten poslední přijde na řadu v devět hodin večer. Bohatou nabídku filmů najdou malí i velcí diváci nejen dnes, ale po celých sedm dní letošního Zlín Film Festivalu.

„Letos je zásadní novinkou registrace, která je nutná pro návštěvu kina i některých doprovodných akcí. Funguje to velmi dobře, máme jich zatím asi tři a půl tisíce a přihlašování je stále možné,“ uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka festivalu.

V premiéře letos uvidí návštěvníci 158 snímků z 50 zemí světa, dohromady jich bude více než 300. Poslali je filmaři z Jižní Koreje, Mexika, Austrálie, Španělska, Brazílie, Norska a mnoha dalších zemí.

O dopolední zahájení festivalu se postarala výpravná pohádka Největší dar, která se natáčela i na Valašsku a k níž přijela početná delegace tvůrců. Na programu bude také v sobotu dopoledne.

V duchu filmových premiér se ponese celý festivalový víkend. Kromě zmíněné pohádky se během prvních tří dnů bude promítat i snímek Smečka z prostředí juniorského hokeje, který se také natáčel ve Zlíně, slovensko-německý film Léto patří rebelům a animovaný film pro nejmenší Mlsné medvědí příběhy.

Domácí představení doprovodí i delegace. Do Zlína přijedou herci Jiří Mádl a Vojtěch Kotek, kteří rozšíří Chodník slávy před Velkým kinem, Eliška Balzerová, která dostane Zlatý střevíček za mimořádný přínos dětské kinematografii, mladý herec Josef Trojan, aktuálně známý z filmu Šarlatán, Boleslav Polívka, Zuzana Slavíková, Aňa Geislerová nebo režisér Václav Marhoul.

Večerníčkovo kino u zámku

S některými osobnostmi se mohou zájemci setkat například na odpoledních autogramiádách v obchodním centru Zlaté jablko nebo při povídání na náměstí Míru ve Festival Café.

Vzhledem k hygienickým nařízením jsou pro veřejnost dostupné odpolední projekce, dopolední musely zůstat pouze pro školy.

„Rodiče s dětmi ale mohou dopoledne přijít na pohádky ve Večerníčkově kině u zámku, kde se odpoledne budou promítat české archivní filmy pro děti, jako třeba Páni kluci, S tebou mě baví svět, Ať žijí duchové a podobně,“ upřesnila Pášmová.

Akce se letos musí obejít bez velkých koncertů a party stanu, ale nebudou chybět výstavy, workshopy, sportovní akce, besedy a další program pro děti na různých místech.

„Na náměstí Míru se otevřou dveře do Tajemné laboratoře a Technologické dílny. Všichni malí vědci i vědkyně získají možnost nahlédnout do světa vědy a techniky,“ přiblížila Petra Svěráková, mluvčí Univerzity Tomáše Bati, která se podílí na doprovodném programu.

Diváky čeká koncert Báry Polákové, Velkého dechového orchestru města Zlína, Jaroslava Uhlíře, zlínské kapely Tokyo nebo cimbálové muziky Širúch. Vše v parku u zámku.

Své kulaté narozeniny ve Zlíně oslaví hlavní hvězda pražského loutkového Divadla Spejbla a Hurvínka Josef Spejbl. Tato loutka baví děti i dospělé už sto let.

2020: Návrat do budoucnosti

Festival se letos tematicky zaměřil na budoucnost a nabídne proto dokumenty o vědě a technice, sci-fi filmy pro děti a mládež i sekce věnované filmovým trikům.

Připomene oscarové snímky, třeba klasiku Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea, Matrix bratrů Wachowských nebo Vetřelce Ridleyho Scotta. Chybět nebude ani Vynález zkázy režiséra Karla Zemana.

O tom, jak se v těchto i jiných filmech tvořily efekty a triky, bude vyprávět trikový výtvarník a supervizor filmových efektů Boris Masník.

Současně festival letos slaví jubilejní ročník. Připomene proto také svou historii.

„Připravili jsme třeba Virtuální galerii, kdy si diváci stáhnou do mobilního telefonu naši aplikaci a přes bránu v parku Komenského vstoupí do galerie plné historických fotografií z festivalu nebo plakátů,“ upozornila Pášmová.

Festivalové plakáty jsou k vidění také v kavárně Továrna.

Autor: