Dva důležité železniční přejezdy ve Zlíně a Otrokovicích budou pár dní zavřené

  14:08
S komplikacemi v dopravě musejí počítat řidiči i cestující, kteří využívají městskou dopravu nebo vlakové spoje. Od soboty 30. března do úterý 2. dubna se totiž budou opravovat železniční přejezdy na hlavní křižovatce v Otrokovicích a na Podvesné ve Zlíně nedaleko Baťovy nemocnice. V této době se změní trasy některých linek městské dopravy a vlaky mezi Otrokovicemi, Zlínem a Vizovicemi nahradí autobusy.

V Otrokovicích se uzavře přejezd na hlavní a hodně vytížené Kvítkovické křižovatce, z níž se odbočuje ve směru od Zlína doprava, tedy mimo jiné i k vlakovému nádraží.

Tudy jezdí trolejbusy číslo 2 a 6 ze Zlína. Ty se přejmenují na 2X a 6X a budou končit v Malenovicích, kde cestující přestoupí na autobusovou linku 70X, jíž se dostanou na otrokovické vlakové nádraží, byť se zpožděním kolem desíti minut a vynecháním některých zastávek.

Frekventovaný železniční přejezd v ulici Podvesná ve Zlíně nedaleko Baťovy nemocnice bude během Velikonoc uzavřený. (březen 2024)

„V době uzavírky přejezdu budou vedeny výlukové linky ulicemi Osvobození, Nadjezd, Objízdná,“ nastínil mluvčí Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice Vojtěch Cekota.

To bude nejvhodnější objízdná trasa rovněž pro osobní a nákladní auta. Výluka se dotkne i několika místních linek hromadné dopravy. Se změnou musejí počítat i cestující po železnici mezi Otrokovicemi a Vizovicemi. „Všechny vlaky v tomto úseku budou nahrazeny náhradní autobusovou dopravou,“ upozornil Filip Medelský z tiskového oddělení Českých drah.

Oprava železničního přejezdu na Podvesné ve Zlíně během velikonočních svátků si vyžádá změnu tras linek MHD. (březen 2024)

Pokud jde o přejezd Podvesná XVII poblíž dopravního podniku, běžně přes něho jezdí linky 8 a 9, které mívají konečnou na Jižních Svazích. Teď to však bude jinak.

„V době uzavření přejezdu budou obě linky zkráceny a budou jezdit z Jižních Svahů s označením 8X a 9X pouze do centra Zlína. Ze zastávky Školní projedou kolem kostela a napojí se na svou trasu na zastávce Náměstí Míru, aby se vracely zpět na sídliště,“ popsal Cekota.

Mladou ženu tam srazil vlak. Přejezd přes trať ve Zlíně je teď bezpečnější

Pokračování linky 9 na Podvesnou zajistí linky 1, 11 a 12. V případě linky 8 dopravní podnik zavede posilovou linku 2e, která pojede od sportovní haly do Bartošovy čtvrti. „Kromě ní bude vedena na Bartošovu čtvrť ještě linka 2X z Malenovic,“ doplnil Cekota.

Linky 11v z Příluků a 31v z Jaroslavic pojedou do vozovny přes sousední přejezd v Hornomlýnské ulici, čímž se trochu opozdí. Stejně pojedou i linky 31b a 70 od městského divadla. Platí to i pro jejich trasy opačným směrem, což se bude týkat i některých dalších linek. Železniční přejezd v Hornomlýnské ulici bude i nejbližší objízdnou trasou pro ostatní dopravu.

Správa železnic bude na obou přejezdech demontovat přejezdové konstrukce, opraví železniční svršek a napojení na cestu. Letos plánuje ve Zlínském kraji ještě opravy přejezdů v Kunovicích u statku, kde bude výluka v dubnu. Dále v květnu v Hlinsku pod Hostýnem, u zastávky Popovice a v Krhové v srpnu a v Rožnově pod Radhoštěm u areálu bývalé Tesly v říjnu.

Autor: