Vlaky ze Zlínského kraje budou mít kvůli nehodě zpoždění do konce srpna

  14:00,  aktualizováno  20:23
Až do konce prázdnin musejí počítat se zpožděními cestující na železničním koridoru u Otrokovic na Zlínsku, kde tento týden strhl nákladní vlak trolejové vedení a vyzkratoval zabezpečovací zařízení na trati. Do 21. června má být zprovozněno zabezpečovací zařízení ve stanici Tlumačov včetně přilehlého přejezdu.

železniční stanice Otrokovice (červen 2022) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„V Otrokovicích bude obnova zabezpečovacího zařízení ve stanici náročnější a nákladnější, podle stávajících předpokladů bude hotová do konce srpna,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Škoda na trakčním vedení a dalších částech infrastruktury je zatím vyčíslena na 300 tisíc korun. Celkové náklady na opravy zabezpečovacího zařízení mezi Napajedly a Tlumačovem však dosahují 59 milionů korun.

Mimořádná událost předešla plánovanou výluku v úseku Moravský Písek – Přerov, která je hlášená na dny 14. až 25. června. „Po dobu výluky bude část vlaků nahrazena autobusem, což nám pomůže ke stabilizaci provozu na trati a k drobnému snížení zpoždění,“ uvedl mluvčí Českých drah Lukáš Kubát.

Po ukončení výluky, tedy po 25. červnu, už má být obnovený provoz zabezpečovacího zařízení ve stanici Tlumačov. „Dále se zajistí lepší provoz přes stanici Otrokovice. Očekáváme, že zpoždění budou podstatně nižší než dnes,“ dodal Kubát. Odhadem má jít o 10 - 15 minut, až do dokončení opravy ve stanici Otrokovice.

Nehoda se stala v úterý v podvečer, od té doby je provoz omezený, vlaky nabírají zpoždění a část jich nahradily autobusy. Cestující se orientují jen s obtížemi, situace dopadá také na školní výlety.

„Na příjezd syna, který se vracel se třídou z Prahy, jsme čekali dvě hodiny,“ upřesnil ve středu jeden z rodičů, kteří čekali na nádraží v Otrokovicích.

Koridor propojuje Přerov s Břeclaví a je hlavní železniční tepnou Zlínského kraje. Jezdí tudy spoje do Prahy, Brna, Ostravy i Olomouce, i mezinárodní vlaky na lince Varšava - Vídeň.

Mimořádnou událost způsobila lidská chyba. Obsluha nákladního vlaku totiž nerespektovala návěstidlo. Při nehodě se nikdo nezranil.

„Okolnosti a důsledky mimořádné události jsou v současné době předmětem jejího vyšetřování,“ doplnil Gavenda.

Autoři: ,