Gajdůšková s politikou nekončí, nově je místostarostkou obce na Zlínsku

  15:30
Někdejší senátorka i poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD) dál pokračuje v politické kariéře, i když v nižších patrech než dříve. Dostala se do vedení Želechovic a zůstává i předsedkyní sociálního výboru na krajském úřadu. Za její angažmá ve funkci místostarostky v malé obci na Zlínsku ji však někteří místní politici kritizují.

Alena Gajdůšková je novou místostarostkou obce Želechovice na Zlínsku. | foto: Jan Salač

Za posledních dvacet let nebyla ve volené výkonné funkci jenom čtyři roky. Alena Gajdůšková působila jako senátorka (2002–14) a poté poslankyně (2017– 21). Když mandát loni neobhájila, vypadalo to, že v politice pomalu končí. Teď má ale osmašedesátiletá politička další pozici na lokální úrovni: stala se neuvolněnou místostarostkou Želechovic, kde žije.

„V komunální politice jsem začínala a působila v ní po celou dobu od devadesátých let, protože jsem vždycky chtěla být co nejblíže občanům,“ řekla Gajdůšková.

V letech 1990–2002 byla městskou zastupitelkou ve Zlíně, od roku 2010 je želechovickou a od roku 2020 krajskou zastupitelkou. V letošních komunálních volbách ji lidé vykroužkovali na kandidátce Obec pro všechny generace z druhého na první místo. Hnutí sice ve volbách dostalo 13 procent a skončilo čtvrté z pěti, ale vítěz voleb musel odejít do opozice, protože ostatní čtyři subjekty za ním se spojily.

„Snažíme se o zkvalitnění chodu obecního úřadu a zlepšení komunikace s občany. Kromě jiného mám na starosti školu a připravuji rozvoj sociální práce na obci,“ naznačila Gajdůšková, která dříve byla místopředsedkyní ČSSD a poradkyní premiéra Vladimíra Špidly.

Nikdy obci nic nepřinesla, vyčítají jí

„Nevím, jestli obci něco přinese. Myslím si, že ne. Nikdy jí nic nedala,“ myslí si bývalý starosta Michal Špendlík. V čele obce už pokračovat nechtěl, ale lidé ho preferenčními hlasy posunuli z desátého místa jasné vítězné kandidátky Poctivá obec Želechovice (získala téměř 40 procent) na druhé.

Skeptická je i jednička této kandidátky Eva Štauderová, jež byla dříve náměstkyní zlínského primátora za uskupení M. O. R.

„Tady se musí denně pracovat na konkrétních projektech, a ne schůzovat a politikařit. Pomoc s rozvojem obce od ní neočekávám,“ prohlásila Štauderová, která získala nejvíce preferenčních hlasů.

„Obsazení funkce místostarostky paní Gajdůškovou byl jen kalkul pro vyšachování nejúspěšnějšího uskupení voleb. Takový úplatek funkcí,“ poznamenala.

Nový starosta Ivo Thurner mluví o Gajdůškové jako o zkušené političce a slušné a korektní ženě.

„Její zkušenosti z politické práce a všeobecný přehled pomohou naší obci k rozvoji a realizaci mnoha plánů. Pokud bychom měli hovořit o oblastech, které velmi dobře ovládá, jsou to školství a oblast sociální podpory,“ zmínil Thurner, který kandidoval za hnutí Společně pro lepší Želechovice, které bylo ve volbách druhé.

Gajdůšková v nejnovějším obecním zpravodaji uvedla, že bude na obecním úřadě pravidelně jen každou středu, jinak to bude podle potřeby a dohody. Její plat jako neuvolněné místostarostky bude zhruba 30 tisíc korun měsíčně.

Souběžně zůstane i předsedkyní sociálního výboru na kraji, kde do letošního jara pobírala 90 tisíc korun jako uvolněná, tedy na plný úvazek. Výši jejího platu ale kritizovala krajská opozice, a koalice i proto změnila tuto pozici na neuvolněnou, čímž se gáže Gajdůškové snížila na devět tisíc korun.

O proměnu centra obce se vede spor

V Želechovicích mezitím začaly první přestřelky mezi politiky. Bývalé vedení obce vyhlásilo architektonickou soutěž na proměnu části centra. Podle vítězného návrhu se měly některé opuštěné domy opravit a využít pro startovací byty či bydlení pro seniory. Počítalo se tam s klubovnou pro skauty i prostory pro mezigenerační setkávání.

Minulé zastupitelstvo schválilo, že se na záměr za zhruba 70 milionů korun zpracuje projektová dokumentace a zažádá se o dotace, které by pokryly většinu nákladů. Noví radní ale soutěž na dokumentaci zrušili.

„Rada obce rozhodla o pozastavení projektu. Důvodem byla řada závažných nejasností,“ nastínil Thurner s tím, že věc bude řešit zastupitelstvo na začátku prosince.

„Všechno bylo transparentní,“ reagoval Špendlík. Zdůraznil, že do výkupu nemovitostí obec investovala tři miliony a do architektonické soutěže milion korun.

„Na tomto příkladu je vidět bezradnost a nepřipravenost nového vedení vykonávat zodpovědně svou práci. Jsou to obrovské chyby, které dopadnou na celou obec,“ obává se Štauderová.

Minulé vedení také chystalo pozemky pro výstavbu rodinných domů a úpravy další části středu obce. I tyto projekty mohou být zastaveny. Pokud by k tomu došlo, uvažuje dnešní opozice o vypsání referenda, v němž by se lidé jasně vyjádřili, zda o ně stojí, či ne.

Podle Gajdůškové je třeba zahájené projekty vzhledem k složité hospodářské situaci aktualizovat s ohledem na možnosti rozpočtu. „A to hodně rychle, abychom nemrhali veřejnými penězi na přípravu něčeho, co nepůjde realizovat,“ dodala.

Autor: