Zdražení piva zákazníky neodradilo, hospodští na Zlínsku jsou ale opatrní

  8:12
Hospodští ve Zlínském kraji kvůli zdraženému pivu a nealkoholickým nápojům kritický odliv zákazníků nepociťují. V mnohých provozovnách však byli se zvyšováním cen nápojů opatrnější. Zlínské restaurace nabízejí plzeňské pivo za více než šedesát korun.

ilustrační snímek | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Provozovatelé restaurací a hospod v posledních letech zdražovali kvůli vyšším cenám energií i inflaci, což se projevilo nižší návštěvností jejich podniků. Další razantnější změny cen nastaly na začátku roku, kdy se pivo i nealkoholické nápoje dostaly kvůli daňovému balíčku do vyšší sazby DPH, z deseti na jednadvacet procent. A na to hospodští reagovali další změnou cen, i když většinou nepřenášeli celé vyšší daňové zatížení na zákazníky.

Zřejmě i díky tomu kritický úbytek hostů zatím neregistrují. Některým vadí více vyšší daňová sazba u nealka než u piva, a někde dokonce zareagovali tak, že ceny snížili, aby o zákazníky nepřišli.

„Zdražili jsme pivo asi o osm procent, takže jsme vyšší DPH nepromítli celou do ceny,“ přiblížil majitel zlínské restaurace U Barcuchů Jiří Barcuch. Plzeňská dvanáctka tam aktuálně stojí 60 korun, desetistupňové pivo 42 korun.

„Nefungujeme jako pivnice, děláme spíše soukromé akce,“ řekl Barcuch. „Problém je ale s nealkoholickými nápoji, po zdražení si jich hosté dávají o dvacet až třicet procent méně.“

Úbytek hostů od začátku roku ale neregistruje a pochvaluje si, že má klientelu stabilní, což přičítá i tomu, že se snaží držet ceny na relativně nízké úrovni.

V pátky a soboty si bez rezervace nesednete

Na nedostatek lidí si nestěžují ani v Chelsea Pubu ve Zlíně, kde zvedali ceny u piva v průměru o šest až sedm korun. Plzeň tam dnes vyjde na 65 korun. Nealkoholické nápoje šly nahoru o čtyři až pět korun.

„V únoru jsme měli nejlepší měsíc za dobu, co restauraci máme,“ hlásila majitelka Chelsea Pubu Eva Vávrová. „V pátky a soboty si u nás lidé bez rezervace nesednou.“

Od zákazníků nemá negativní zpětnou vazbu, že by jim další zdražení vadilo „Ti nespokojení možná zůstávají doma,“ uvažuje Vávrová.

Jídelny zažívají renesanci, hosty lákají levné a rychlé obědy

S ohledem na zákazníky přistupoval k cenám ještě opatrněji Martin Koutný, který provozuje restauraci Randevů v Loukově. Pivo zdražil v průměru jen o dvě koruny, takže Plzeň tam stojí padesát korun, desítka pětatřicet korun, nealkoholické nápoje nezdražoval vůbec.

„Abych lidi nalákal, vymýšlím na víkend různé akce k pivu. Na zdražování reagovali už dříve, takže je znám a vím, jak se zachovají. Od začátku roku jich chodí méně,“ zhodnotil situaci Koutný. „Kdyby nás živila jen restaurace, tak bychom to už neutáhli. Máme ale také sál na akce, například na oslavy narozenin, a díky tomu to vyrovnáváme,“ doplnil.

Zlínské hospody se plní pomalu, hosté šetří na jídle a vypijí méně piv

Podle něho bývá leden, únor a březen vždy slabší, a až když se výrazněji oteplí a otevřou se zahrádky, bude hostů více a tržby vyšší. To ale platí více v menších obcích, naopak ve Zlíně někteří provozní říkají, že zima je vždy lepší.

„Lidí chodí méně v každém případě,“ míní provozovatel zlínské restaurace Canada Pub Petr Šenkeřík. „Pondělky jsou úplně špatné, lidé mají navařeno, takže se prodá i méně obědů. Všichni šetří.“

V Kroměříži ceny naschvál snížili

Pivo a nealkoholické nápoje zdražil podobně, jako stát zvedl daň. A to i proto, že náklady na provoz jsou stále vysoké a hostů nepřibývá. Naposledy se letos zdražovala voda a teplo. „Celkově je to špatné,“ postěžoval si Šenkeřík.

Poněkud netradičně na vyšší sazby DPH u nápojů zareagoval Boris Zubík, majitel komplexu Černý orel s restaurací a pivovarem v Kroměříži. Ceny snížil jak u nápojů, tak dočasně také u meníček. U piva to bylo v průměru o šest korun.

Ceny obědů držíme, hlásí hospody ve Zlínském kraji. Průměr je 165 korun

„Mě už lidé natolik štvali svou vystrašeností ze zdražování, že jsem zlevnil,“ potvrdil Zubík. „U piva to bylo vyloženě cílené, protože když se Čechům sáhne na cenu piva, tak se jim to moc nelíbí. Řekl jsem si, že je podpořím, i kdybych se připravil o část zisků,“ nastínil.

Věří, že možná i díky tomu bude chodit více lidí a turistů do centra Kroměříže. Současně ale také doufá, že když sníží ceny, tak se mu zvýší návštěvnost podniku a tím i obrat, takže nakonec ztráty počítat nebude.

„Návštěvnost je teď lepší a očekávám, že bude ještě lepší, až bude tepleji. Chceme, aby se lidé vydali ven a neseděli doma u pizzy a Netflixu,“ poznamenal Zubík s tím, že zlevněné nápoje zřejmě u Černého orla natrvalo nebudou. „Jakmile budu mít stále plnou restauraci, můžu přistoupit k tomu, abych mírně podražil. Bude ale záležet i na náladě lidí,“ dodal.

17. ledna 2024

Autor: