Zdravotníkům pomáhají rouškolapky od tiskařů, ocení štíty i obědy pro děti

  12:10
Po pětiměsíční pauze se znovu pustili do práce. Dobrovolníci sdružení ve skupině Štíty pro Hradiště, která vznikla letos na jaře, vyrobili na 3D tiskárně pro zdravotníky ochranné štíty i plastové vychytávky na roušky, díky kterým po dlouhém nošení nebolí uši. Nejsou jediní, kdo se rozhodli nemocnicím ve Zlínském kraji pomáhat.

Dobrovolníci na 3D tiskárnách vyrábějí pro nemocnici v Uherském Hradišti rouškolapky. | foto: Štíty pro Hradiště

„Ty, kteří se v první linii starají o pacienty, trápí otlaky z celodenního nošení roušek. Tuto nepříjemnost by měly vyřešit tak zvané rouškolapky, které teď pro ně vyrábíme. Chceme jim také dát vědět, že v tom nejsou sami,“ vysvětlil za skupinu Štíty pro Hradiště Zdeněk Korvas.

Dobrovolníky oslovila lékařka přímo z uherskohradišťské nemocnice, protože ochranné štíty se rychle spotřebovávají. Před dvěma týdny dodali zdravotníkům prvních 50 kusů a vyrobili další, předali také 200 kusů spon, v minulém týdnu vytiskli dalších 1500. Poslouží převážně na oddělení anesteziologicko-resuscitačním, na covidové JIP a interně.

Do všech nemocnic ve Zlínském kraji už zamířily dary od firem i fyzických osob. Zdravotníci přijali energetické nápoje na povzbuzení, vitamíny na imunitu, kosmetické výrobky, zdravotní a energetické balíčky, perníčky pro radost, koláčky, zákusky, minerálky a další nápoje na správný pitný režim, kávu, čaje a čokolády na dobrou náladu, gumičky do vlasů, krémy na ruce, nosní spreje na zvlhčení sliznice a mnoho dalšího.

Dobrovolníci, kteří tisknou štíty, si také všimli, že sestřičky mají po celodenním nošení masek a respirátorů otlačené obličeje. Proto jim poslali kvalitní pleťové krémy, které si zdravotníci sami vybrali.

Na odděleních všech nemocnic, na kterých se starají o covidové pacienty, by podle dotazů redakce přivítali také kvalitní šampony na vlasy, protože zdravotníci musejí mít po většinu dne vlasy pod ochrannou čepicí.

Hodily by se i další ochranné štíty, které se po častém dezinfikování zamlžují, nebo zmíněné spony na roušky. Sestrám, které mají doma školáky, by možná pomohly i obědy pro ně, aby nemusely dětem po náročné směně vařit.

Nad tím, co by zdravotníci přivítali, přemýšleli třeba i zaměstnanci recyklačního centra ve Starém Městě. Personál anesteziologicko-resuscitačního oddělení v Uherském Hradišti od nich proto nedávno dostal novou myčku nádobí.

Autor: