Zdravotní sestry budou studovat kratší dobu, do ordinací se dostanou dříve

  8:32
Střední školy ve Zlínském kraji se zapojily do takzvaného pokusného ověřování ministerstva školství. Zájemci o obor diplomovaná všeobecná sestra budou mít díky tomu možnost nastoupit po maturitě na střední zdravotnické škole hned do druhého ročníku vyšší odborné školy. Do nemocnic a ordinací se tak dostanou dříve.

ilustrační snímek | foto: Karlovarská krajská nemocnice

Pro budoucí zdravotní sestry ve Zlínském kraji to bude znamenat snadnější a rychlejší cestu k vybranému povolání. Titul diplomovaná všeobecná sestra získají za dva roky, a ne za tři, jak je tomu v současnosti.

„Pokud žák získá praktické dovednosti během středního vzdělávání a zvládne profilovou maturitní zkoušku, není nutné tuto část znovu absolvovat v prvním ročníku vyšší školy. Naopak je žádoucí umět dovednosti využít a plynule je rozvíjet. Je to jeden z momentů, který může zefektivnit rychlejší vstup absolventů do praxe,“ vysvětlila Anna Zgarbová ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické ve Vsetíně.

Zájemci o práci ve zdravotnictví mají ve Zlínském kraji k dispozici střední školu v každém okresním městě, tedy Zlíně, Vsetíně, Uherském Hradišti i Kroměříži. Tam mohou studovat čtyřletý maturitní obor praktická sestra nebo tříletý učební obor ošetřovatelství. Školy ve Zlíně a Vsetíně nabízejí i další vzdělávání, protože mají i vyšší odbornou školu (VOŠ) s tříletým oborem diplomovaná všeobecná sestra.

Zájem nemocnic a zdravotnických zařízení o všechny zmíněné kvalifikace, které spadají do nelékařských profesí, je dlouhodobě velký a dlouhodobě také nenaplněný. Ministerstvo školství i z toho důvodu spustilo tzv. pokusné ověřování, kterým se doba studia zkrátí.

„Problém s nedostatkem této pracovní síly se prohloubil v průběhu pandemické situace. Máme proto velký zájem, aby také diplomované všeobecné sestry nastoupily do praxe co nejdříve. Cestu k tomu otevírá efektivní stupňovité propojení a možnost zkrácení vzdělávací cesty v tomto programu,“ zdůvodnilo ministerstvo školství.

Do tohoto modelu se přihlásila vsetínská i zlínská škola. Žáci, kteří začnou od září studovat obor praktická sestra, už budou mít dvě nové výhody. První jim umožní udělat si na konci třetího ročníku závěrečnou zkoušku a mít „v ruce“ výuční list pro případ, že by jim třeba nevyšla maturita. Druhým pozitivem je možnost po úspěšné maturitě přeskočit první ročník oboru diplomovaná všeobecná sestra a nastoupit hned do druhého.

Nemocnicím dlouho chybí zdravotní sestry

„Studijní plány tohoto oboru jsou nastavené tak, aby se do něj mohl přihlásit absolvent jakéhokoliv maturitního oboru, tedy třeba gymnázia, a je tomu přizpůsobená i probíraná látka. Tu ale studenti zdravotnické školy oboru praktická sestra už znají. Proto se nabízí možnost, aby látku znovu nemuseli opakovat, takže nastoupí až do druhého ročníku,“ vysvětlil ředitel Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické ve Zlíně Hynek Steska.

Ke stejné možnosti zkráceného studia se připravují také v Kroměříži. Nejdříve ale musí zdravotnická škola zřídit vyšší odbornou školu zdravotnickou, aby mohla také nabízet obor diplomovaná všeobecná sestra. Vyšší stupeň vzdělávání chce otevřít i zdravotnická škola v Uherském Hradišti. Obě už požádaly o vyjádření ministerstvo zdravotnictví a následně se budou ucházet o akreditaci na ministerstvu školství.

„Díky tomuto kroku zvýšíme počet absolventů a můžeme tak pomoci řešit nedostatek zdravotníků v našem kraji,“ zdůvodnila krajská radní pro školství Zuzana Fišerová, podle které je třeba se zaměřit i na to, aby absolventi z oboru neodcházeli.

„Myslíme si, že zájem určitě bude, protože všichni naši absolventi maturitního oboru se už roky hlásí k následnému studiu, jen pak musejí dojíždět do jiných měst a ztrácejí kontakt s tímto regionem. Navíc pozorujeme i větší zájem o čtyřletý obor praktická sestra a místo tradičních dvou už dva roky otevíráme tři třídy,“ poukázala ředitelka Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti Dana Tománková.

Autor: