Na Kroměřížsku se zřítil kus domu, sousedy museli evakuovat

  11:42
Několik lidí včetně malého dítěte museli evakuovat hasiči v pátek večer v obci Zborovice na Kroměřížsku. Statiku jejich rodinného domu totiž ohrozilo částečné zřícení sousedního starého domu. Statik nařídil demolici tohoto objektu, do té doby do obou domů nikdo nesmí, uvedl mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

Ve Zborovicích na Kroměřížsku se zřítila část starého domu (17. 5. 2019). | foto: HZS Zlínského kraje

Hasiči do Zborovic vyjížděli v pátek krátce po osmé hodině večer. „Podle oznamovatele zde došlo k částečnému zhroucení starého objektu rodinného domu a hrozilo nebezpečí poškození dalších staveb,“ sdělil Řezníček.

Fotogalerie

Na místo hned vyjely jednotky profesionálních hasičů z Morkovic-Slížan a Kroměříže, a se speciálním technickým kontejnerem také jednotka ze stanice Zlín. K události vyjel i velicí důstojník směny a dobrovolné jednotky ze Zborovic a Zdounek.

„Jak bylo zjištěno a potvrzeno velitelem zásahu z místa, část stěny starého neobydleného domu se zhroutila a došlo tak k narušení jeho statiky a ohrožení dalších objektů,“ popsal mluvčí.

Ze sousedního rodinného domu proto museli hasiči evakuovat všechny jeho obyvatele a následně vytyčili nebezpečný prostor. „Vzhledem k velkému poškození starého objektu nebylo možné provést ani neodkladné pažení a na místo byl velitelem zásahu vyžádán statik,“ doplnil Řezníček.

Statik zakázal do obou objektů vstup, a to až do doby demolice. Prostory proto hasiči zabezpečili páskou a po odpojení od plynu a elektřiny místo v půl dvanácté v noci předali starostovi obce. Ten zajistí další nutné úkony.

Obec rodině nabídla ubytování

Starosta Zborovic Vítězslav Hanák ČTK řekl, že obec rodině s malým dítětem nabídne dočasné ubytování ve školním pavilonu, kde jsou ubytovací prostory, kuchyňka i sociální zařízení. Zároveň se bude snažit co nejrychleji odstranit poškozený dům, aby sousední nemovitost byla opět bezpečně obyvatelná. „Chtěli bychom to vyřešit v průběhu týdne,“ podotkl.

Majitel poškozeného domu, jehož část se zhroutila, se ke své nemovitosti podle starosty nehlásí. „Budeme to (demolici) muset řešit za něj. Vlastník od toho dal ruce pryč a nemá o dům zájem, protože je podle něj prý stejně v exekuci,“ dodal Hanák.

Autor: