Přemlouváme se, ať překonáme bolest a jdeme, popisuje oceněná seniorka

  16:26
Přestože je v penzi, už roky pomáhá lidem, kteří mají vážné zdravotní problémy a život jim komplikují trvalé bolesti. K této pomoci ji motivovaly její vlastní zdravotní potíže. Za svou činnost nyní získala Jarmila Ferusová ocenění Zasloužilý senior.

Jarmila Ferusová získala ocenění magistrátu města Zlína za pomoc lidem postiženým civilizačními chorobami. (listopad 2023) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Když byla malá, táhlo ji to ke zdravotnictví. Pracovala i jako dobrovolník v rámci Českého červeného kříže. „Měla jsem vybavenou brašnu a ošetřovala lidi. Tehdy se na vesnici neběhalo se vším k doktorovi jako dnes,“ vypráví Jarmila Ferusová, která pochází z Jasenné. „Vzpomínám si na paní, které při sklizni kosou rozsekli lýtko. Tak jsem jí to ošetřila,“ vybavuje si.

Pracovat jako zdravotnice ale nechtěla a zamířila tak na obchodní školu. V penzi se pak oklikou k oboru zase vrátila. Už řadu let působí na Zlínsku jako předsedkyně spolku Vertebro, který sdružuje lidi s civilizačními chorobami.

Postavení, chůze, otočení. V domově cvičí se seniory, aby méně padali

Letos za svou činnost převzala titul Zasloužilý senior, což je ocenění od magistrátu Zlína.

„Naše činnost je o přemlouvání sebe sama, abychom překonali bolest a šli,“ vysvětluje Ferusová.

Ve Zlíně se specializuje na pacienty s vertebrogenním syndromem, který definují bolesti páteře a v návaznosti na to celého pohybového aparátu. Dále se věnuje lidem s diabetem a respiračními potížemi.

I sto metrů chůze dokáže vyčerpat

Přivedly ji k tomu vlastní zdravotní problémy. „Bolela mě záda a kyčle, tak jsem se vypravila do cvičení. No a nějak jsem se stala předsedkyní, ani nevím, jak dlouho už to dělám,“ směje se.

Náhoda to ale jistě nebyla. Ne každý v sobě má energii, kterou dokáže posilovat ostatní, ne každý má dost organizačního nadání i empatie. Pro klienty Vertebra je nutné zajistit cvičení, lektory, rekondiční a ozdravné pobyty nebo přednášky. To všechno stojí čas a úsilí.

„Loni jsme byli třeba na Šumavě. Je trochu problém najít zázemí, které bude i finančně v našich možnostech,“ posteskla si Ferusová.

Jóga nebo včelaření zvýší odolnost seniorů, na Valašsku to s nimi umí

Kdo by si ale představoval pohodovou turistiku, pletl by se. „Někteří ujdou sto metrů a musí odpočívat, někteří zvládnou dva kilometry. Chodíme ve skupinách, a když se někdo potřebuje vrátit, vracejí se vždy minimálně tři, kvůli bezpečí,“ dává nahlédnout do pravidel života s trvalou bolestí.

Chůze je pro lidi mající problémy s páteří nejefektivnější pohyb. Podstatné je správné držení těla, k tomu pomáhá speciální cvičení, které se liší podle diagnóz.

Vertebro v rámci Zlínska sdružuje 250 lidí, pomáhá jim udržet kvalitu života, pohyblivost, a tím i soběstačnost. Pomáhá ale i jinak. Skupina členů funguje jako komunita lidí, kteří vědí, že se na sebe mohou spolehnout. A uprostřed ní stojí žena, která před lety chodila s brašnou mladého zdravotníka.

29. dubna 2023