Zlín mění podobu zámku, během rekonstrukce tu vznikne restaurace i kulturní sál

  15:22
Nejstarší historická budova ve Zlíně má za sebou první část rozsáhlé obnovy. Na výměnu oken a dveří v zámku by měla navazovat rekonstrukce společenských sálů ve druhém podlaží a výtahu a sociálního zařízení ve třetím. Příští rok by se tu mohla otevřít restaurace, kavárna a cukrárna nebo vinný bar.

Zlínský zámek dostal nová okna a dveře, celkem jich vyměnili 137 (únor 2023) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Celkovou rekonstrukci, která potrvá několik let, navrhl architekt Pavel Mudřík. Odborná firma teď vyměnila téměř stovku oken, která pocházela ze 70. let minulého století.

„Ve čtyřech etážích historické a památkově chráněné budovy je více než 130 oken, jež nově splňují nároky na tepelné úspory a zároveň svým vzhledem zapadají do podoby historické budovy,“ přiblížil primátor Jiří Korec (ANO).

Práce začaly loni v létě. Důvodem výměny oken byly jejich špatné izolační vlastnosti. Několik výplní na zámku zůstalo původních, protože podle památkářů mají historickou hodnotu. Náklady na první etapu postupné rekonstrukce zámku se pohybovaly kolem 21 milionů korun.

„Rádi bychom systematicky pokračovali v dalších etapách. Plánované změny se týkají obnovy podlah, výměny elektroinstalace, rozvodů vody a kanalizace, vstupních vrat nebo oprav fasády,“ doplnil náměstek primátora pro majetek a rozvojové plochy Pavel Brada.

Zlínský zámek dostane novou podobu, vtiskne mu ji uznávaný architekt

Po rekonstrukci zámek nabídne řadu novinek. K dispozici bude například nový výtah nebo kontaktní prostor pro návštěvníky. Druhé podlaží se sálem postaveným podle architekta Leopolda Bauera v letech 1904 až 1905 zaplní společenské prostory s obřadní síní a kulturním sálem, které bude provozovat kulturní agentura Živý Zlín.

Součástí zůstane Galerie Václava Chada. Ve třetím podlaží získá prostory muzeum historie Zlína a Kancelář architekta města Zlín. Poslední, dosud nevyužívané podlaží, bude zřejmě obnoveno až na závěr rekonstrukce.

Autor: