iDNES.cz

Díky ptačím vývržkům se zoologové dozvědí také o výskytu drobných savců

  9:30
Běžný turista při procházce v lese by je zřejmě přehlédl, případně považoval za ptačí trus. Vývržky, což jsou shluky nestravitelných součástí potravy sov a dravců, které vyvrhují zobákem, přitom mají pro zoology velkou hodnotu.

Ukázka vývržku dravce - káně rousná (Buteo lagopus). Vývržky dravců obsahují oproti sovám mnohem méně kostí. Jde o severský druh dravce, který se u nás objevuje pouze na tahu a v zimě. | foto: T. Kašpar, Region Valašsko

„Dozvíme se z nich, čím se sovy, případně dravci živí, a doplníme si také databázi informací o rozšíření mnohdy vzácných a ochranářsky významných druhů živočichů, ať už se jedná o obojživelníky, plazy, nebo drobné savce,“ vysvětlil dlouholetý zoolog Muzea regionu Valašsko Karel Pavelka.

Výzkum, na němž se kromě bývalého pracovníka muzea Tomáše Kašpara podíleli i členové ČSOP Valašské Meziříčí a další odborníci, zahrnoval období asi 40 let. Obsáhl okres Vsetín či přilehlé části Novojičínska a Přerovska.

„Získali jsme doklady o výskytu drobných savců, jako například myšivky horské, rejska horského, rejsce černého a dalších. Tyto údaje o výskytu byly použity do shrnujících publikací o rozšíření drobných savců celostátního významu,“ konstatoval Pavelka.

Ze zkoumání vývržků vyplynuly překvapivé poznatky.

„Získali jsme třeba část lebky skokana ostronosého z katastru obce Choryně, o němž jsme dosud nevěděli, že se ve vsetínském okrese vyskytuje. Jde o druh poměrně nenápadný a aktivní pouze čtrnáct dnů v době rozmnožování v dubnu,“ připomněl zoolog.

Vývržky nejčastěji nacházejí v hnízdě nebo pod ním

Zoologická podsbírka Muzea regionu Valašsko čítá mimo jiné zhruba 40 tisíc předmětů – kostí obratlovců – získaných rozborem vývržků dravců a sov. Jde o největší podobný fond v tuzemských muzeích.

Odborníci získali kosti nejčastěji z vývržků puštíka obecného a kalouse ušatého, z dalších druhů sov analyzovali vývržky výra velkého, sovy pálené, sýce rousného a kulíška nejmenšího. Z dravců pak jde o vývržky poštolky obecné, káně lesní nebo motáka pochopa.

Ornitologové vývržky nejčastěji nacházejí v ptačím hnízdě nebo pod ním, v budce i volně v terénu.

„Po sběru následovalo jejich rozpuštění v louhu, vypreparování kostí a jejich následné určení,“ řekl Pavelka.

Sbírkový fond je sice unikátem, k prezentaci pro veřejnost však není vhodný, je to spíše odborná záležitost. Na ukázku mohou tyto předměty sloužit jako výuková pomůcka. Vyžádat si je mohou třeba badatelé z různých odborných institucí, muzeí či univerzit k dalšímu výzkumu.

Autor:
zpět na článek