Hasiči řešili únik plynu v domě v Koryčanech, po explozi dva zemřeli

  13:56,  aktualizováno  16:37
Při výbuchu, který zdemoloval dům v Koryčanech na Kroměřížsku, zemřeli dva lidé, podle hejtmana Zlínského kraje místní dobrovolní hasiči. Další hasiči jsou mezi čtyřmi zraněnými lidmi. Do domu přijeli řešit únik plynu. Jednoho člověka museli z trosek vyprošťovat.

„Mohu potvrdit, že na místě byli bohužel nalezeni dva dobrovolní hasiči z Koryčan bez známek života,“ řekl MF DNES kolem půl páté odpoledne hejtman Radim Holiš. Další hasič byl podle něj s četnými popáleninami transportován vrtulníkem.

„Na místě nadále zasahuje celkem sedmdesát hasičů. V tuto chvíli nemám informace, že by pod sutinami byli další lidé,“ poznamenal hejtman.

Výbuch se ozval po půl jedné odpoledne. 

„Došlo k výbuchu, který zdevastoval budovu,“ potvrdila mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Podle ní na místo vyjely jednotky hasičů z okolí.

Jako první ovšem byli kolem poledne v domě členové jednotky dobrovolných hasičů z Koryčan, kteří přijeli kvůli úniku plynu. Po následné explozi jsou mezi oběťmi i zraněnými.

„Při zásahu došlo k výbuchu a zranění několika dobrovolných hasičů,“ uvedl v České televizi vedoucí pracoviště komunikace hasičů Rudolf Kramář.

Kromě mrtvých jsou zranění další čtyři lidé, z toho jeden těžce, dva středně těžce a jeden lehce. U neštěstí zasahovaly mimo jiné dva záchranářské vrtulníky a USAR tým specializovaný na vyprošťování lidí z trosek budov.

Na místě zasahovalo 16 hasičských jednotek, včetně kynologů se psy, kteří se snažili najít v troskách domu zasypané lidi.

Na místě byly dva vrtulníky záchranné služby, jeden transportoval těžce zraněného muže, další odlétal podle informací záchranářů prázdný.

Zásah si vyžádal také odklon dopravy z hlavního tahu mezi Kroměříží a Kyjovem.

Dům stál u hlavní silnice naproti firmě Koryna. „I proto odkláníme veškerou dopravu jinudy,“ řekla kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Autor: