Neznámí cyklisté pomohli zachránit muže. Zdravotníci jim děkují aspoň na dálku

  18:34
Nečekané pomoci se dostalo zlínským záchranářům. Ti se vypravili zachraňovat muže do těžko přístupného terénu v lesích na Vsetínsku. Do pátrání se zapojili dva náhodní cyklisté, kteří zdravotníkům pomohli pacienta ve vážném stavu najít. Záchranáři teď dva neznámé hledají, aby jim poděkovali.

Muž ve velmi vážnému stavu zkolaboval uprostřed nedostupného terénu na Vsetínsku. Při pátrání pomohli záchranářům cyklisté. | foto: ZZS ZK

Případ se stal minulý pátek v hustě zalesněné a nepřehledné oblasti nedaleko Huslenek. Během cyklistického výletu tam náhle zkolaboval pacient středního věku. Událost na tísňovou linku oznámil jeho kamarád.

„Na místo vyjely dvě záchranářské posádky – z výjezdové základny v Karolince a s lékařem ze Vsetína. Už při přijetí výzvy bylo jasné, že cesta k pacientovi nebude vůbec jednoduchá,“ popsala mluvčí zlínské záchranné služby Gabriela Netopilová Sluštíková.

Terén byl velmi náročný a mobilní signál v místě značně nestabilní. „Spojit se s volajícím kamarádem zachraňovaného muže bylo takřka nemožné,“ upozornila mluvčí záchranky.

Při špatném počasí se Beskydy promění v divočinu, varují horští záchranáři

„Problém byl, že muž se nacházel na vedlejší lesní pěšině mimo hlavní turistické cesty. V místě je problém se signálem a celou akci komplikovala velmi rozbitá lesní cesta, po níž byl problém vyjet,“ popsal člen horské služby Josef Slovák.

Během pátrací akce kolem zdravotníků projížděli dva cyklisté, kteří zde byli na vyjížďce. „Do hledání se okamžitě zapojili také, stejně jako našim posádkám pomáhali nést záchranářské batohy,“ vylíčila Netopilová Sluštíková.

Zároveň uvedla, že lékařka záchranné služby nachodila 7,5 kilometru, než se pacienta podařilo najít. Muž upadl do bezvědomí a do křečového stavu. Zdravotníci jej zajistili a předali posádce letecké záchranné služby z Ostravy.

Neznámá zdravotnice pomohla u nehody, policie jí děkuje aspoň na dálku

Kvůli obtížné dosažitelnosti místa tu museli lékaře letecké služby vysadit jeřábem. „Muž se nalézal v přímém ohrožení života, nutná byla intubace jeho dýchacích cest a převedení na přístrojem řízené dýchání. Stroj pacienta s lékařem vyzvedl a v podvěsu přepravil na vhodné místo, poblíž horské chaty Vsácký Cáb, kde proběhly další úkony v rámci přednemocniční neodkladné péče a následné přesunutí postiženého na palubu vrtulníku,“ přiblížil mluvčí ostravských záchranářů Lukáš Humpl.

„Po leteckém transportu byl muž ve vážném stavu předán týmu urgentního příjmu Fakultní nemocnice Ostrava,“ doplnil.

Zdravotníci si ale nestihli vzít kontakt na dva cyklisty, kteří jim nezištně pomohli. Nyní jim zveřejněním zprávy chtějí dát najevo svůj vděk. „Děkujeme cyklistům za nezištnou pomoc. Jsme jim neskutečně vděční. Snad se k nim tato zpráva dostane,“ dodala Netopilová Sluštíková.

Autor: