Na Valašsku vznikají desítky nových bytů, města chtějí udržet mladé

  10:04
Ve Vsetíně, Valašském Meziříčí i v Rožnově pod Radhoštěm přemýšlejí, jak nabídnout lidem dostupné bydlení. Pomoct mají městské projekty či vstup soukromých investorů.

Plánovaná podoba první etapy bytového komplexu v Rožnově pod Radhoštěm. | foto: vizualizace: Eden Rožnov

Komplex bytových domů začal na kopci nad Rožnovem pod Radhoštěm vyrůstat teprve nedávno. Už nyní je přitom jasné, že se bez větších problémů zaplní. Soukromý investor vybuduje v několika komplexech v lokalitě Písečná 97 bytů. Ve městě, které trpí akutním nedostatkem dostupného bydlení, je to trefa do černého.

Už v červnu při pokládání základního kamene byla kompletně zarezervovaná první etapa, která počítá s jednadvaceti byty. Lidé se do nich nastěhují začátkem příštího roku.

„Rezervace se nám plní i u druhé fáze, kde bude možné nastěhování do prvních bytů ve třetím čtvrtletí roku 2019. Aktuálně máme zarezervovanou už téměř polovinu,“ uvedl jednatel developerské společnosti CON CS Pavel Janků.

Společnost láká zájemce na propojení bydlení s přírodou a zároveň dostupnost centra města či dostatečné zázemí. Byty různých velikostí stojí od 1,6 do 3,7 milionu korun. Podle Janků je to kompromis mezi cenami bytů v původní panelové zástavbě a individuálním bydlením v rodinných domech.

„Jsme si vědomi vyšších cen ve větších městech, jako je Zlín nebo Olomouc, avšak jejich úroveň je pro menší města nereálná,“ poznamenal.

Volné byty jsou předražené

Jisté je, že nově vznikající byty Rožnovu výrazně pomohou. Bydlení je totiž v regionu žádaným artiklem a města na celém Valašsku dlouhodobě řeší bytovou krizi a odliv obyvatel. Přestože totiž mohou nabídnout snadno dostupnou práci a hezké prostředí, lidé jednoduše volné a cenově vstřícné bydlení nenajdou.

„Volných bytů je minimum. Ty, co jsou v nabídkách, jsou nesmyslně drahé,“ shrnul nedávno majitel rožnovské realitní kanceláře Tomáš Kocourek.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

Podle rožnovského starosty Radima Holiše se však za poslední rok situace změnila k lepšímu. Právě díky projektům, do nichž se pouštějí soukromí investoři. Dalších třicet bytů má vybudovat jedna ze stavebních společností na Meziříčské ulici, až sto bytů pak přinese projekt v lokalitě Harcovna.

„Hodně tyto projekty podporujeme. Samo město totiž nevlastní žádné pozemky v dostatečné velikosti,“ zmínil Holiš.

Radnice se podle něj chce zaměřit na mladé rodiny a seniory, aktuálně chystá stavbu s pětadvaceti byty. Stavět se bude ale nejdříve za dva roky.

Pokud by měl Rožnov dostatečnou ubytovací kapacitu, mohl by se rozšířit až o 3 500 obyvatel.

„Máme nastartovanou debatu k územnímu plánu a potenciál města je 20 tisíc obyvatel. Máme na to školy, školky i další zázemí. Podpora ke zvýšení počtu obyvatel je zřejmá,“ řekl Holiš.

Pořadníky na městské byty jsou ve Vsetíně přeplněné

Zastavit trend klesajícího počtu lidí chtějí i v sousedním Valašském Meziříčí, odkud ročně odejde okolo 150 obyvatel. Hlad po volných bytech je stejný jako v Rožnově.

„Přitom tu rostou firmy, zvyšují se platy a lidé by tu chtěli bydlet,“ zmínil meziříčský starosta Robert Stržínek.

I tady se však chystá nová výstavba. Velký developerský projekt startuje v areálu Křižanovy pily, přinést má 200 bytů. Další investoři chtějí stavět v lokalitě Štěpánov. Město navíc připravuje plochy pro výstavbu rodinných domků v Bynině a Juřince.

„V horizontu dvou až tří let tu bude slušná příležitost pro stovky nových obyvatel,“ slibuje si Stržínek.

Zájem v poslední době vzrostl také o bydlení ve Vsetíně. „Máme informace od realitních kanceláří, že poptávka je velká. Město pronajímá asi 500 bytů, ale pořadníky jsou trvale přeplněné,“ informoval starosta Jiří Růžička.

Také tady proto mají klíčovou roli developeři. Areál bytových domů vyrostl v Rokytnici, další investor projektuje větší obytný soubor za nádražím. Příliš jiných možností na navýšení kapacity však není a radnice další výstavbu neplánuje.

„Problém je, že vzhledem ke geografické poloze je město limitováno, de facto se dostáváme na hranu našich možností,“ uvědomuje si Růžička.

Bydlení podle něj bude jedním ze stěžejních témat pro nové zastupitelstvo.