Vsetín odložil ambiciózní plán na proměnu centra, chystá jiné investice

  16:18
Na jaře 2020 oslovila vsetínská radnice vybrané architektonické kanceláře a dostala od nich tři různé návrhy na velkou proměnu centra města. Konkrétně budovy městského úřadu, takzvaného Lega, a prostranství před tamějším Domem kultury. Práce měly vyjít na stamiliony a začít se mohlo už v roce 2025. Jenomže realita je jiná.

Centrum Vsetína. Na snímku budova městského úřadu. (duben 2024) | foto: Jan Salač, MAFRAMAFRA

„Návrhy bereme spíše jako vizi do budoucna, ke které se můžeme v případě potřeby kdykoliv vrátit,“ uvedla radní a architektka Martina Hovořáková (ANO), která je zároveň předsedkyní komise investiční a výstavby. „Nyní máme jiné investice, které musíme spolufinancovat, jako je zejména vlakové nádraží a proměna jeho okolí,“ dodala.

Město kromě toho projektuje rekonstrukci Dolního náměstí, řeší budoucnost bývalého okresního úřadu, chystá revitalizaci části Rybníky, stavbu protipovodňových opatření na čtyři kilometry dlouhém úseku podél Bečvy a jeho úpravu včetně cyklostezky.

Změny by se ale mohla dočkat aspoň budova radnice. Vsetín nechal posoudit její stav a chystá se zažádat o dotaci v rámci programu určeného na opravy architektonicky cenných budov a energeticky úsporná opatření. Mohl by tak získat až 140 milionů korun.

Celkové náklady na její proměnu včetně interiéru by ale byly výrazně vyšší, vyšly by až na miliardu korun. „Budova radnice není v havarijním stavu, je staticky zajištěná a fungovat může dál. Má ale špatná okna a je zde přítomný azbest,“ popsala Hovořáková.

Centrum Vsetína získá novou tvář, radnice dostala tři návrhy možné proměny

„Lego“ je pouze dočasnou stavbou a výhledově by mělo jít k zemi. Právě v těchto místech by totiž mohla vzniknout nová radnice. U Domu kultury město nechalo opravit schodiště a podestu a budovu chce ponechat.

„Má svůj genius loci a nachází se zde sál se šesti stovkami míst, který je jediný podobně velký ve vsetínském okrese. A je dlouhodobě plně obsazený místními spolky,“ sdělila Hovořáková.

Podle architekta a člena komise výstavby Milana Chlápka se reálné kroky k proměně centra Vsetína v nejbližší době čekat nedají.

„Návrhy představují varianty výsledných řešení centra předpokládající velké investiční objemy. V propočtových odhadech od 400 do 700 milionů korun bez reálnějšího odhadu přípravných prací, demolic, úprav a přeložek technické infrastruktury,“ naznačil.

„Navíc dnes jsme v cenách a investičních nákladech podstatně výš. Neumím odhadnout, jaké dotační tituly mohou v budoucích letech umožnit rychlý postup realizace, ale myslím, že představa 15 až 20 let je ještě možná dost optimistická,“ odhaduje Chlápek.

Autor: