Valašské vánoční ozdoby s příběhem si oblíbili lidé v Evropě i Americe

  10:58
Vsetínský závod Irisa vyrábí už 70 let skleněné vánoční ozdoby. Každá z nich vzniká pouze ruční prací a každá je originál. Při výrobě se stále dodržují tradiční postupy. I díky tomu se podniku podařilo najít zákazníky v různých koutech Evropy, ale i Americe či Asii.

Skleněné trubičky, barevné plameny hořáků, štětečky, třpytky a hlavně šikovné ruce žen, které z toho všeho dokážou vykouzlit pestré vánoční ozdoby.

Celý proces vypadá až pohádkově. Přitom vánoční baňky a řada dalších skleněných ozdob nevznikají jen tak. Ve vsetínském závodě Irisa fungují podle zavedených postupů. A zejména pak podle tradice, která trvá už 70 let.

„Základem naší výroby zůstává ruční práce, která tvoří hlavní hodnotu našich produktů,“ popisuje marketingový vedoucí podniku Vlastimil Juřička.

Irisa, jež vznikla v roce 1954, je v rámci České republiky unikát. Do velké míry je to dáno i tím, že se tu drží původních postupů. Ruční výroba má předem nastavená pravidla a zahrnuje několik precizně prováděných kroků.

„Vše začíná foukáním skla, kdy naši zkušení řemeslníci dávají ozdobám jejich základní tvar,“ líčí Juřička. „Poté následuje stříbření, kdy vnitřek ozdoby získá charakteristický lesk. Dalším krokem smáčení barev a následně je ruční malování, kdy naši umělci aplikují barvy, vzory a detaily.“

Některé postupy se přece jen časem lehce inovují.

„Například dnes používáme moderní technologie stříbření, abychom minimalizovali dopad na životní prostředí,“ upozornil Juřička.

Největší shon bývá před Vánocemi

Výsledkem celého procesu je, že každá ozdoba představuje originál. Všechny výrobky ještě musejí projít kontrolou kvality a pak se teprve expedují.

Tradičně největší shon bývá v Irise v předvánočním období, kdy výroba běží na plné obrátky. Zatímco dříve obvykle poslední dodávky vyřizovali na začátku prosince, letos to bylo pouhý týden před Vánocemi.

Největší poptávka po vánočních ozdobách z Valašska bývá tradičně v tuzemsku a dalších evropských státech. Baňky z Irisy si však doma věší i lidé v mnohem vzdálenějších koutech světa.

„Naše ozdoby si nacházejí zákazníky i v Severní Americe a Asii,“ zmiňuje marketingový vedoucí.

Největší úspěchy má vsetínský podnik v USA a Německu, kde je silná tradice vánočních dekorací.

Ve vsetínském závodě Irisa letos vyrobili 900 tisíc ručně foukaných a zdobených vánočních ozdob. (listopad 2024)

Zdejší zákazníci si cení především ruční práce. Přestože na trhu jsou levnější, strojově vyráběné alternativy, výrobkům ze Vsetína se stále daří. To i navzdory faktu, že kvůli energetické krizi a nákladům na provoz museli v Irise cenu výrobků mírně zvýšit.

Podle Juřičky však oslovují zákazníky, kteří hledají originalitu, kvalitu a příběh za každým produktem. „Jsou to často lidé, kteří si váží tradic a chtějí své Vánoce ozvláštnit něčím opravdu výjimečným,“ míní.

Pestrobarevné ozdoby různých tvarů prý totiž často lidé považují za luxusní a exkluzivní.

Výroba vyžaduje zručnost a trpělivost

Kolekce výrobků v Irise pravidelně obměňují a každoročně přicházejí s novým designem i vzory. Inspiraci přitom čerpají v přírodě, tradičních vzorech, ale i současném designu. Nechávají si také poradit od svých zákazníků.

„Letošní trendy směřují k přírodním motivům a tlumeným barvám, jako jsou zlatá, měděná a zemité tóny,“ zmiňuje Juřička. „Oblíbené jsou minimalistické vzory, ale stále je zájem i o klasické ozdoby s bohatým zdobením. Novinkou letošní sezony je naše kolekce inspirovaná zimní krajinou a ručně malovanými detaily.“

Památky lákají na středověké koledy i prostřené tabule arcibiskupského dvora

Na výrobě ozdob se v současnosti podílí asi čtyřicítka zaměstnanců, převážně žen. Sehnat nové je složité, protože práce vyžaduje vysokou zručnost a trpělivost.

„Noví pracovníci procházejí intenzivním školením, aby zvládli foukání skla, stříbření a malování,“ vysvětluje zástupce Irisy.

Kromě vánočních ozdob se však v celém družstvu vyrábějí například i plastové výrobky pro automobilový průmysl nebo kartony a lepenkové obaly. O to se starají další zhruba dvě stovky pracovníků. A Irisa si zakládá na tom, že velkou část z nich tvoří lidé se zdravotním handicapem.