Vsetín chystá první část cyklostezky z Ústí až na Syrákov

  17:14
První úsek cyklostezky Rokytenka, která má v budoucnu tvořit součást trasy z Ústí až na vrchol Syrákov, začne letos stavět vsetínská radnice. Jde o část od bytových domů ve Staré Rokytnici po bývalé zemědělské družstvo, dnes areál společnosti Kotrla.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Náklady jsou kolem osmi milionů korun a město je zaplatí z rozpočtu.

„Je důležité, abychom už začali. Navazovat bude další úsek po podnik Irisa, tedy na hranici katastru, a dál se napojí obce Lhota a Liptál,“ uvedl starosta Jiří Růžička.

Situaci komplikuje fakt, že radnice neuspěla se žádostí o dotaci u Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). „To se stalo poprvé v historii, důvodem jsou vládní škrty,“ potvrdil Růžička.

První úsek Vsetín zvládne z vlastních prostředků, v budoucnu se ale bez dotačních peněz neobejde. Celá trasa totiž povede od cyklostezky Bečva v Ústí k atletickému stadionu na Ohradě. Pod estakádou plánují postavit ocelovou lávku přes řeku, po níž se cyklisté dostanou až na Lapač.

„To už bude obtížnější. Lávka bude hodně drahá a těžko bychom ji zaplatili sami,“ řekl Růžička.

Kromě toho je čekají složité výkupy pozemků, protože v zamýšlené trase mezi Ohradou a Lapačem se nachází řada majitelů. A také obtížný terén. Průjezd sídlištěm, který povede až do Staré Rokytnice a dál, ještě přesnou trasu nemá.

Stavba prvního úseku začne v letošním roce a počítá se s tím, že se protáhne do roku příštího. Povede podél hlavní silnice.

V roce 2020 by mohli začíst se stavbou i ve Lhotě u Vsetína. Záležet ale bude na možnostech financování. „Bez dotací bychom se do stavby pustit nemohli,“ potvrdila starostka Lenka Kocourková.

Stezka by vedla zhruba kilometr podél hlavní cesty. Tu pak budou muset cyklisté přejet a pokračovat po silnici třetí třídy, která tvoří průtah obcí.

Tady bude značená cyklotrasa. Výpadek v dotacích Vsetín eviduje poprvé v posledních pěti letech. Během nich získalo město od SFDI téměř sedmnáct milionů korun.

Pomohly zaplatit cyklostezku v Jasenicích či smíšené cesty pro cyklisty a chodce k průmyslové zóně Bobrky.