ANO si ve Zlínském kraji pláclo s Piráty, ODS a ČSSD. Hejtmanem bude Holiš

  18:38,  aktualizováno  19:44
Zlínský kraj má novou koalici, tvoří ji ANO, Piráti, ODS a ČSSD. V čele kraje stane Radim Holiš z vítězného hnutí ANO. Dosavadní hejtman Jiří Čunek, který s lidovci skončil ve volbách těsně druhý, a jeho náměstek Petr Gazdík ze STAN končí v opozici.

Přestože se situace ohledně skládání nové koalice ve Zlínském kraji dočasně zkomplikovala, nakonec vznikla taková, o níž strany uvažovaly hned po volbách.

Vítězné hnutí ANO se dohodlo ještě s Piráty, ODS a ČSSD. Ponechalo si v devítičlenné radě tři zástupce, stejný počet budou mít Piráti, ODS dva, ČSSD jednoho.

Členové nové koalice ve středu navečer uzavřeli memorandum o koaliční spolupráci. Lidoveckého hejtmana Jiřího Čunka vystřídá v čele kraje lídr ANO Radim Holiš. V zastupitelstvu bude mít koalice 24 ze 45 křesel. Koaliční smlouva by měla být podepsána do 16. října.

„Chtěl bych poděkovat kolegům z ostatních stran za to, že měli odvahu a lidské porozumění. Že zvolili cestu, která je nejlepší pro Zlínský kraj, a nevolili cestu, která jim byla předurčena například z Prahy. Je to základ, aby naše spolupráce mohla fungovat další čtyři roky,“ prohlásil Holiš.

Volby 2020 ve Zlínském kraji

Strany nové koalice spojily dvě klíčové věci: snaha dostat z vedení kraje Čunka a zastavit jeho nápad na výstavbu nové nemocnice, první krok se už podařil, druhý by měl následovat.

„Stěžejní je zastavení projektu výstavby nové nemocnice minimálně do doby vytvoření expertního posudku na tento miliardový projekt,“ uvedli Piráti ve zprávě oznamující dohodu stran.

Vítěznému ANO by spolu s postem hejtmana měly připadnout oblasti ekonomiky, majetku a dopravy.

Piráti mají post statutárního náměstka hejtmana, vykonávat ho bude jednička Pirátů Hana Ančincová, jež bude mít na starost životní prostředí a zemědělství.

„Chtěli jsme mít náměstka v této oblasti, životní prostředí je jednou z priorit Pirátů,“ řekla Ančincová.

„Jednou z nejzásadnějších bude změna v silovém vládnutí na krajském úřadě směrem k lidem v kraji. Chceme dojít k široké shodě. Nesmí se dít opomíjení odborníků a koaličních partnerů, jako se to dělo nyní. Téma nemocnice bude co nejdříve na stole, abychom našli shodu v tom, co bude dál,“ uvedl za ODS Lubomír Traub.

Oblast zdravotnictví, která byla ve volbách klíčová, zřejmě připadne sociální demokracii, její jedničce ve volbách Olze Sehnalové.

„Bylo to zásadní v našem programu. Chceme zastavení tohoto projektu a okamžité zahájení prací na modernizaci krajské Baťovy nemocnice ve stávajícím areálu. V tomto souzním s panem budoucím hejtmanem Holišem,“ prohlásila Sehnalová.

„Chceme zastavit projekt nové nemocnice. Máme pro to jasné argumenty, které jsme vysvětlili v kampani i teď kolegům,“ doplnil Holiš.

ANO původně Pirátům nabídlo dvě místa, ti však požadovali tři. Piráti měli také výhrady k rozdělení kompetencí. I tento problém se nakonec vyřešil.

Než se tak ale stalo, ANO dalo nabídku hnutí STAN, aby Piráty v případě potřeby v koalici nahradilo. Nabídka zněla na dvě křesla a podle lídra Petra Gazdíka ji STAN odmítl i proto, že s Piráty chtějí příští rok vytvořit dvojblok v parlamentních volbách. Piráti ale mezitím vytvořili na krajské úrovni dvojblok s ODS a nakonec se přiklonili k ANO, což Gazdík nesl velmi nelibě.

Podrobné výsledky ve Zlínském kraji najdete zde

Gazdík, který dříve preferoval novou nemocnici a později připouštěl opravu stávající, prosazoval, aby s Piráty a ODS vznikla koalice, již plánovalo KDU-ČSL. To byla druhá možná varianta. Piráti i ODS však měli výhrady k Čunkovi a chtěli, aby se zřekl pozice zastupitele. Odmítali také výstavbu nové nemocnice. 

Lidovci nabídli Pirátům dokonce tři křesla, když pro sebe, STAN a ODS počítali se dvěma. Podle Gazdíka mohla být hejtmankou pirátka Ančincová. Ani to však nepomohlo.

Autoři: ,