Ve Vlčnově se představil nový král, letos jím bude devítiletý František

  16:36
Devítiletý František Janča bude v pořadí 97. králem Vlčnova a čtvrtým ve své rodině. Bratr Zdeněk byl králem předloni, otec Martin usedl jako mladý král na koně v roce 1993 a byl po rozdělení Československa prvním českým králem. A roli krále zažil i jeho dědeček.

Poprvé se nový král veřejnosti představil o víkendu v rámci tradičního Krojového plesu.

„Teď je období, kdy sehnat krále není problém. Ochotných a vhodných kluků a rodin je dost, za což jsme rádi,“ řekla Petra Kučerová Brandysová, ředitelka Klubu sportu a kultury ve Vlčnově, který Jízdu králů spolupořádá. „Naopak se poslední roky stává, že je spíše kandidátů více a legrúti si tak mohou vybírat. Rozhodují si o tom sami,“ dodala.

Spolu s mladým králem se v sobotu poprvé představila také královská družina ročníku 2006, která ho bude chránit a doprovázet. Letos je jich jedenáct. Vždy jde o skupinu chlapců, kteří v daném roce dovršili osmnáct let. Dříve to byli odvedenci, které čekala dvouletá vojenská služba.

Ve Vlčnově se královská družina nedoplňuje chlapci z jiných ročníků, aby byla početnější. Toto pravidlo porušili místní jen jednou, a to v době covidové pandemie, kdy se kvůli zcela zrušené Jízdě králů v předchozím roce potkaly v jednom roce hned dva ročníky. K družině letos patří také sedm dívek.

Devítiletý král a jeho čerstvě dospělí ochránci se už sice znají, ale od této chvíle se jejich setkávání zintenzivní. Za dva měsíce je čeká společná velikonoční obchůzka po dívkách z odvedeneckého ročníku, pak stavění máje a jeho hlídání, předání vlády králů a nakonec Jízda králů, která se uskuteční 26. května.

Mezitím budou nacvičovat tance a vyvolávky, trénovat jízdu na koni a zvykat si na kroj. Vládu převezme František od loňského krále Filipa Šobáně v předvečer Jízdy králů.

Ve Vlčnově opět chystají zmenšenou podobu doprovodných programů Jízdy králů. „Nechceme, aby to byl festival. Teď je tendence představit během kulturního programu hlavně místní soubory a vystupující, případně z okolních regionů,“ řekla Brandysová Kučerová.

„Náklady jsou obrovské a obec není nastavená na tolik návštěvníků svými parkovacími plochami nebo službami. Místní jsou s touto podobou spokojenější a víc si to užívají,“ dodala.

27. května 2019

Autor: