Výkupy pozemků pro přehradu Vlachovice postupují, do roka budou státní

  8:52
Vznik nové přehrady ve Vlachovicích, jež má v případě potřeby zajistit pitnou vodu pro celý Zlínský kraj, je o něco blíž. Přípravu vodního díla za prozatím odhadovaných 5,5 miliardy korun překvapivě nebrzdí ani nejistý vývoj války na Ukrajině, jež neustále zvedá ceny energií a stavebních materiálů.

Letecký pohled na budoucí vlachovickou přehradu | foto: Povodí Moravy,s.p.

Zatím platí, že stavba zařazená vládou do výčtu projektů se strategickým významem začne na podzim roku 2027 a skončí o tři roky později.

Za jednu z historických investic ve Zlínském kraji zodpovídá státní podnik Povodí Moravy. Jeho ředitel Václav Gargulák potvrdil, že záměr chystaný už od roku 2015 dospěl do fáze projektové přípravy a dokončování výkupu pozemků. „Jen za parcely stát utratí 700 milionů korun, a pokud se nestane nic mimořádného, jejich výkupy skončí do konce roku 2023,“ uvedl Gargulák.

To je dobrá zpráva nejen pro Vlachovice, ale rovněž pro okolní Drnovice, Haluzice, Loučku, Újezd, Valašské Klobouky, Vlachovu Lhotu, Vysoké Pole a Tichov. Tam všude by měla nová přehrada být hlavním zdrojem vody. Pokud jde o případné dodávky vody pro celý Zlínský kraj, ty má zajistit systém propojení vodárenských soustav. Podle Garguláka navíc hráz vlachovické nádrže zvládne převést i takzvanou desetitisíciletou povodeň.

Projekt má být hotový do roku 2025, následovat bude rozhodnutí Zlínského kraje, jenž posoudí jeho vliv na životní prostředí. Hejtmanství je plánům na vznik největšího vodního díla v regionu nakloněno už od jeho vzniku před 15 lety a podporu vodohospodářům vyjádřila i současná radní pro životní prostředí Hana Ančincová.

„Projekt si prověříme, ale nechceme nic blokovat,“ uvedla Ančincová. Na rozhodnutí jejího úřadu má v roce 2026 navázat už pouze jeden administrativní krok, jímž je stavební povolení.

Objem Vodní nádrže Vlachovice má být přes 29 milionů metrů krychlových. Pro srovnání, Brněnská přehrada má objem o 12,3 milionu kubíků menší. Pokud jde o výkupy pozemků, ty začaly už v roce 2020 a stát za polnosti, louky, lesní pozemky a rovněž domy, jež voda v budoucnu zaplaví, vyplatil už přes polovinu z plánované částky.

Obce získají novou kanalizaci

„V současnosti oslovujeme majitele z katastrů Vlachovic, Vysokého Pole, Vlachovy Lhoty, Újezdu a Drnovic a na žádný problém jsme zatím nikde nenarazili,“ řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. „Někteří lidé sice vyčkávají, ale prodeje rozhodně neváznou,“ podotkl starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

On i další starostové si přitom od nové nádrže neslibují jen jistotu vydatného a stabilního vodního zdroje. „Nová zásobárna s sebou přinese i novou a moderní infrastrukturu včetně kanalizace. Z vlastních rozpočtů bychom na nové technologie včetně nových cest nedosáhli,“ podotkl Zicha.

Kromě přehrady navíc vznikne i několik menších vodních ploch a u Újezdu a Vysokého Pole mají nová jezera lemovat cyklostezky. V plánech Vysokého Pole je rovněž stavba rozhledny.