Vizovice chystají cyklostezku, využijí pro ni také základy Baťovy dráhy

  14:14
Projektovou dokumentaci na stavbu cyklostezky napříč městem nechá zpracovat radnice ve Vizovicích. V ideálním případě by se stezka mohla začít stavět v roce 2020 a v ještě lepším se jednou stane součástí trasy Zlín – Vizovice.
Cyklostezka - ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Spojnice Zlína a Vizovic se chystá řadu let, zatím ale zůstává jen u plánů. Stavěla by se na několik etap, vlastní úseky by budovaly jednotlivé obce na trase. Ne všechny s tím ale počítají v současných územních plánech (viz též Zlín chce dostat cyklisty do Vizovic a Slušovic, práce brzdí řada problémů).

Vizovická cyklostezka je naproti tomu poměrně reálná. Radnice už má z minulých let studie i přibližný odhad nákladů. Pohybuje se kolem 30 milionů korun.

„Bez dotace by nebylo reálné, abychom se do stavby pouštěli. Teď se získat dají a doufáme, že to tak bude i v okamžiku, kdy budeme připravení začít,“ řekla vizovická starostka Silvie Dolanská.

Trasa je zatím přibližná, projekt ji má upřesnit. Povede od Zádveřic kolem řeky a průmyslového areálu na sídliště Štěpská, ulici Slušovská a dále na Lutoninu.

„V některých místech je těleso Baťovy dráhy, které chceme využít,“ líčí Dolanská.

Baťova dráha měla propojit Čechy a Moravu se Slovenskem. Úsek přes Vizovice se začal stavět ve 30. letech minulého století. Během války se práce dočasně zastavily, v roce 1951 pak skončily úplně (viz též Dálnice skrz Zlínsko i trať na Slovensko. Smělé plány zůstaly na papíře).

V lokalitě zůstaly terénní valy. Jsou přerušované a vede mezi nimi i silnice.

Projekt se tedy musí vypořádat také s tím, jak cyklostezku svést dolů nebo zda jednotlivé části spojit mostem. V úvahu přichází rovněž kombinace cyklostezky se značenou cyklotrasou.

Zhruba čtyřkilometrová cyklostezka ovšem narazí na řadu soukromých pozemků.

„V části Razov a průmyslové zóně je spousta firem a vlastníků. Je otázkou, zda budou souhlasit s právem stavby na svých pozemcích, nebo budeme muset pozemky vykoupit,“ podotkla místostarostka Alena Hanáková.

V plánu je také cyklostezka propojující obce Lhotsko, Ublo a Bratřejov. Cyklisty by zavedla do turisticky vyhledávaných kopců nad městem. Její příprava ale zatím nezačala.