Velehrad se chystá na cyrilometodějské oslavy, připomenou oběti totality

  15:40
Stovky míst pro zaparkování vozidel, jízdních kol i postavení stanů. Obec Velehrad na Uherskohradišťsku s tisícovkou obyvatel se chystá na nápor návštěvníků a věřících, kteří začátkem července zamíří na Dny lidí dobré vůle a na Národní pouť. Obvykle jich bývá dvacet až třicet tisíc.

Velehradské oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Oslavy Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje se uskuteční 4. a 5. července.

„Jedná se o největší oslavy spojené se státním svátkem v České republice a nejsou to jen oslavy církevní. Zároveň to letos bude první církevní slavnost pro nového olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka,“ přiblížil tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Dva dny na Velehradě znamenají příležitost pro setkání věřících z celé republiky všech věkových kategorií, ale i dalších návštěvníků. Stěžejními body programu jsou čtvrteční koncert Večer lidí dobré vůle a páteční Národní pouť se slavnostní bohoslužbou.

Potřebuji i chvíle, kdy jsem sám se sebou, říká nový arcibiskup Nuzík

Pořadatelé letos připomenou 75 let od vydání pastýřského listu Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky, kterým v zemi začalo omezování svobody totalitním režimem a pronásledování nejen církve. „Představíme výstavu 33 solitérů v areálu nádvoří, které symbolizují 33 kněží, kteří zahynuli v době komunismu tady na Moravě,“ doplnil Kořenek.

Vzhledem k velkému počtu návštěvníků se připravuje organizovaná doprava. Pro ty, kdo na slavnosti zamíří automobilem, je rezervované velké záchytné parkoviště v sousedním Starém Městě. Autem se totiž do obce po oba dny dostanou jen místní nebo lidé se speciálním povolením. Parkování je zde zdarma.

„Odtud pak bude jezdit kyvadlová doprava do obce a odjezdy autobusů už je možné najít v jízdních řádech,“ poukázal starosta obce Aleš Mergental.

Vystoupí i rapeři a parkouristé

Pohodlně se ale dá na Velehrad přijet na kole, přičemž za bazilikou je připravených 500 hlídaných míst pro cyklisty. Ten, kdo chce strávit v obci oba dny, si může postavit stan ve stanovém městečku, kde je asi 200 míst. Jen je potřeba se na webových stránkách akce zaregistrovat.

Večer lidí dobré vůle se uskuteční v předvečer svátku 4. července na nádvoří před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje. Hostitelem bude i letos hudebník Jiří Pavlica s Hradišťanem, který si pozval jako hosty kapelu Jelen nebo Javory Beat s Hanou a Petrem Ulrychovými. Doprovodí je zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.

Pády, virus i sto kilometrů v dešti. Cyklopoutníci dorazili ze Soluně

Po oba dny bude Velehrad patřit rodinám s dětmi a teenagerům, na které čekají od rána tradiční hudební vystoupení, rapeři, parkouristé, sportovní soutěže, vzdělávací semináře, výstavy a aktivity pro děti. Už po 24. se na slavnosti také sjedou vozíčkáři z celé země i zahraničí.

„Budou se o ně starat dobrovolníci, což jsou většinou mladí lidé. Toto setkání je pro ně často mimořádnou a vůbec první příležitostí v životě, kdy se mohou dva tři dny starat o člověka s tělesným postižením,“ přiblížil Michal Umlauf z Maltézské společnosti.

Očekává se, že přijede zhruba 120 vozíčkářů a 80 dobrovolníků.

Páteční Národní pouť začne v 10.30 hodin na nádvoří před bazilikou slavnostní mší svatou. Hlavním celebrantem bude Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Kazatelem bude arcibiskup a apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo.

5. července 2023

Autor: