iDNES.cz

Chirurgové řeší stovku úrazů denně, na vině je opilost i „valašský žralok“

  16:14
Sportovci, turisté a návštěvníci Beskyd o letních prázdninách zaměstnávají chirurgickou ambulanci soukromé nemocnice Agel ve Valašském Meziříčí. Týdně tady v těchto měsících ošetří stovky pacientů s různými typy úrazů. Přibylo zranění, která si lidé způsobují v opilosti.

Chirurgové ve Valašském Meziříčí mají v létě plné ruce práce. Ošetří okolo stovky pacientů denně. (červenec 2024) | foto: Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí

Nejčastěji se zdravotníci zabývají úrazy spojenými s venkovní sportovní nebo rekreační aktivitou. Většinou jde o lehčí a středně těžká zranění. Samotnou chirurgickou ambulancí projde každý den v průměru stovka pacientů nejen s novým zraněním, ale i těch, kteří přicházejí na kontrolu.

„Mezi poranění, která v letních měsících vedou, patří zhmožděniny, zlomeniny, vyvrtnuté kotníky nebo například vykloubení ramenního kloubu. První kroky většiny zraněných vedou přes naši ambulanci na rentgenové nebo CT vyšetření,“ poukázala staniční sestra chirurgické ambulance Sylva Fojtášková.

„Velmi častými zraněními jsou také otevřené rány, které vyžadují šití poškozeného místa,“ doplnila vrchní sestra chirurgické odbornosti Karla Melichaříková. „Příčinou těchto úrazů je práce obyvatel našeho regionu s ‚valašským žralokem‘ cirkulárkou nebo při štípání dříví na zimní měsíce.“

„Šel jsem kolem.“ Lidé zneužívají úrazovku ve Zlíně, stěžují si lékaři

Čím dál častěji končí v péči lékařů pacienti, kteří si zranění způsobí v opilosti. Mezi nimi i chroničtí alkoholici, které v opilosti někdo nalezne na veřejném místě a záchranná služba je dopraví do nemocnice.

„U těchto pacientů je to vždy složitější. Mnohdy není možná verbální domluva a zjištění příčiny,“ zmínila Melichaříková.

Zlomená žebra i poraněná páteř. Úrazů na elektrokoloběžkách přibývá

„Pokud nemají prokazatelné viditelné či skryté zranění, které vyloučí rentgenové nebo CT vyšetření, ale vykazují vysokou hodnotu hladiny alkoholu v krvi, je nutno tyto pacienty pozorovat, tedy přijmout k hospitalizaci. S tím souvisí i zajištění hygieny, o kterou se musí náš personál postarat, než se běžně dostanou na lůžko chirurgického oddělení,“ přiblížila Melichaříková.

Valašskomeziříčská chirurgická ambulance funguje 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Za první pololetí letošního roku tu ošetřili zdravotníci téměř šestnáct tisíc pacientů.

20. září 2023

Autor:
zpět na článek