Vozidla na CNG budou ve Valašském Meziříčí vozit lidi deset let zdarma

  8:52
Jezdit levně, ekologicky, snížit dopravu osobními vozy na minimum a nabídnout lidem přepravu zdarma. To všechno dohromady má přinést nový projekt, který v polovině příštího roku spustí ve Valašském Meziříčí.

MHD ve Valašském Meziříčí (březen 2021). | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Městem začne křižovat flotila složená z devíti nízkopodlažních autobusů a jednoho speciálního minibusu, jež se objeví na zcela nové okružní lince. Všechny vozy budou jezdit na stlačený zemní plyn CNG a pasažéři na žádné z městských linek nezaplatí po dobu následujících deseti let ani korunu.

Radnice už podepsala se společností TQM, vítězem veřejné soutěže na nového dopravce, dlouhodobou smlouvu. Ta současná s ČSAD Vsetín vyprší těsně před polovinou roku 2022. „Nový dopravce obslouží rovněž Krhovou a Poličnou,“ informoval starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Meziříčím projede denně zhruba 22 tisíc automobilů. Dopravní zátěž je s ohledem na velikost města podle všech studií neúměrná. Radnice věří, že pomůže bezplatné cestování hromadnou dopravou. Město už ho jednou na zkoušku zavedlo.

„Před tím, než jsme byli v listopadu 2019 nuceni MHD znovu alespoň částečně zpoplatnit, přepravily autobusy bezmála milion cestujících. Byl to pro nás už tehdy jasný signál, že tento systém má smysl,“ uvedl starosta Stržínek.

Zatímco v zavedení MHD zdarma patří v Meziříčí mezi průkopníky, jinde se snaží spíš udržet jízdné ve stálé cenové hladině. S postupným zaváděním strojů na alternativní pohon už mají zkušenosti ve všech okresních městech. Vozy na CNG nebo kombinaci nafty a elektřiny se však dají všude spočítat na prstech jedné ruky.

Tiché vozy s valašskými motivy jezdí ve Vsetíně

Výjimkou je Zlín, kde jezdí na alternativní bateriový pohon sedm vozů, a Vsetín, kde už na konci loňského roku vyměnili kompletní vozový park za stroje na CNG. Do pořízení celkem čtrnácti nových autobusů investovala společnost ČSAD Vsetín 98,93 milionu korun.

„Všechny vozy jezdí na plyn, což má mimořádně příznivý dopad na místní ovzduší,“ upozornila mluvčí Vsetína Jana Raszková.

Město si spočítalo, že nové vozy produkují v porovnání s dřívějšími dieselovými motory o více než 90 % méně emisí oxidu dusíku. Kromě toho jsou rovněž výrazně tišší.

„Busy vsetínské MHD na sebe upozorňují rovněž vzhledem, kapoty jsou vybarveny valašskými motivy s úryvky lidových písniček v celkem pěti variantách,“ připomněla Raszková. „Nechybí ani vůz s možná nejznámější lidovkou My jsme Valaši, jedna rodina.“

Obměna vsetínského vozového parku se dotkla také nevidomých a slabozrakých, kteří si za pomoci speciálních ovladačů mohou vyžádat ohlášení informací o lince ještě před nastoupením.