iDNES.cz

Klobouky se vzpamatovávají z bleskové povodně, druhé za krátkou dobu

  9:26,  aktualizováno  16:52
Zničený ekopark, vypuštěný bazén, ucpaná kanalizace, desítky zaplavených sklepů. Blesková povodeň v pondělí večer ochromila Valašské Klobouky na Zlínsku. Ve městě sčítají škody a obávají se, že by se situace mohla opakovat.

Přívalové deště v Kloboukách udeřily přesně po týdnu. Tentokrát voda napáchala ještě větší škody.

„Výrazně byla znovu zasažená lokalita Luční, která byla dočasně neprůjezdná. V ulicích Cyrilometodějská, Jana Nerudy i v místních částech došlo k zatopení sklepů rodinných domů,“ popsala mluvčí Valašských Klobouk Lenka Zvonková.

Voda zaplavila ekopark Trhovisko, radnice musela kvůli dešťům odčerpat vodu z městského koupaliště. Podle starosty Josefa Bělašky musí následky povodně řešit desítky lidí. „Voda se dostala do sklepů, ale naštěstí nemusíme řešit narušenou statiku domů,“ zmínil starosta.

Ve městě zasedla povodňová a byl vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity. Na místě pomáhalo více než dvacet jednotek hasičů, pracovali až do nočních hodin.

Rychlé vodě neuniknete, zní z obcí, které „vyplachují“ bleskové povodně

„Když jsme včera viděli ta mračna, tak jsme se báli. Ale ten silný déšť přišel během chvilky, to nás ani nenapadlo, že to bude tak rychlé,“ popsala jedna z obyvatelek Valašských Klobouk. Do sklepa v jejím domě nateklo asi šedesát centimetrů vody, auto stihli odvézt na bezpečnější místo.

„Bylo to podobné, jako před týdnem, ale teď to bylo horší. Voda k nám šla shora od louky a potom z kanálů,“ vylíčila.

V úterý pokračovaly úklidové práce a sčítání škod. „Všichni byli v terénu. Bylo potřeba vyčistit komunikace, chodníky a kanalizační vpusti. Na místě bude také pracovat těžká technika,“ hlásil během dopoledne Bělaška.

Podle reportérky iDNES.cz už po poledni pracovní ruch ve městě postupně ustával. V akci byla stále ještě technika, ulicemi jezdil vůz pracovníků vodovodů a kanalizací, kteří kontrolovali, zdali nejsou kanály ucpané. Ulice a chodníky už byly vyčištěné.

Ve spolupráci s valašskomeziříčskými a zlínskými hasiči město také zapůjčilo lidem vysoušeče do domácností.

Povodeň se nevyhnula ani prostorům městského muzea. „V zadní části muzea je galerie a starý sklep, kde teď máme deset centimetrů vody. Není to ale voda, která by sem zatekla, ale spodní voda,“ informoval před polednem ředitel muzea Petr Odehnal.

Škody se budou teprve sčítat, ale zdá se, že budou vysoké. Povodeň totiž výrazně zasáhla například ekopark Trhovisko. „Místo stezky bosých nohou, kterou jsme tam měli, tam zůstala stezka mokrých nohou,“ řekl s nadsázkou starosta. „Všechno je tam zničené.“

Potíže způsobily vodou nasáklé louky

Problémy musí řešit i na městském venkovním bazénu. „Po dohodě s Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje jsme přistoupili k preventivnímu odčerpání vody z městského koupaliště, které bylo tentokrát celé zaplavené,“ uvedl starosta.

Ve městě zasedla povodňová komise. Připravovaly se například pytle s pískem. A lidé ve městě s obavami sledují předpovědi počasí. „Aktuálně to vypadá dobře, ale kdyby něco podobného mělo přijít zase za týden, tak to bude špatné,“ připustil starosta.

Voda na dálnici i zaplavené školní šatny. Na Zlínsku stále uklízejí po bouřce

Valašské Klobouky přitom problémy s povodněmi tak často neřeší. Nyní se ale sešlo více příčin. „Problém byl, že v poslední době pršelo intenzivně a dlouhodobě. Jsme obklopeni kopci a loukami, které byly naprosto nasáklé vodou. Cokoliv tam pak dopadne, okamžitě steče dolů,“ přiblížil Bělaška.

Voda se z luk valila v takové intenzitě, že ji nemohly zachytit ani retenční nádrže. Rozvodnila pak menší potoky a zaplavila silnice a chodníky.

Hasiči v pondělí zasahovali v celém regionu. V jednu chvíli řešili i více než 60 událostí současně. „Nejvíce v Luhačovicích, Valašských Kloboukách a okolí, Biskupicích, Hluku, Slavičíně. Jednalo se především o zaplavené silnice vodou a nánosy bahna, ucpané kanály nebo propusti či zaplavené sklepy a místy i zahrady,“ popsal mluvčí krajských hasičů David Martinec.

Autoři: ,
zpět na článek